Sınava hazırlanan tüm öğrenciler sizinle aynı şartlarda sınava girecek onlar da sizin yaşadıklarınızı yaşayacak. Siz Onlara göre daha çok kaygıyaşayarak kendinize zarar veriyorsunuz kaygı başarınızı olumsuz etkiler veriminizi düşürür Peki kaygıyı azaltmak için neler yapabilirsiniz?

Sınavda hiç kaygının olmaması veya aşırı kaygının olması başarıyı düşürmektedir. Normal düzeyde bir kaygının olması, başarılı olmanız için gereklidir. Sınava verdiğiniz anlam ve bakış açısına göre kaygı ve motivasyonunuz artar veya azalır. Sınav kişiliğinizi değil bilginizi ölçer. Dolayısıyla sınava nefret geliştirmek yerine sınavı daha mutlu bir hayat yaşamınız için basamak olarak değerlendirin.

Soruları kolay veya zor soru gibi nitelendirmek yerine seçici özelliği daha fazla olarak görmek - özellikle matematik fen sorularına- ön yargılı yaklaşmanıza engel olur. Yapacağınız şey kötümser düşüncelerinizi gerçek dışı iyimserliği çevirmek değil kapasitenizi deneyimlerinizi ve başarınızı görmenize engel olan ön yargıyı ortadan kaldırmaktır.

Kitaplarda başarı hikâyeleri okumayı ihmal etmeyin çevrenizden arkadaş veya akrabalarınızdan Sınavlarda başarılı olmuş kişilere örnek alın olumsuz Moral bozucu olaylar anlatıldığı zaman olayın anlatılmaması yönünde ricada bulunun veya oradan uzaklaşın. Sınavdan önce ve sonra da ailenizin biricik evladısınız. Sınavı kazanma veya kazanmama durumunda onlar sizin yanınızda olacaklardır.

Sınavı kazanmak öncelikli amacınız olmalı fakat hayattaki tek amacınız olmamalıdır. Bu mantıkla sınava girdiğiniz zaman sınav bir ölüm kalım savaşı veya kâbus olarak görülmez. Sınavda cevapları hatırlayamama veya unutma bilgi eksikliğinden kaynaklandığı gibi kendinizle olan olumsuz diyaloglardan da kaynaklanabilir. Kafanızdaki olumsuz cümleleri olumluya çevirmeye çalışın ve sınavdan sonra da olumlu düşünmeye alışkanlık haline getirin. Hayata nasıl bakarsanız öyle görürsünüz.

Şunu asla unutmamak gerekir; sınav süreci olgunlaştırıcı bir süreçtir. Sınava hazırlanırken farkına varmadan belki de olumlu birçok alışkanlık kazandınız. Ders çalışma alışkanlığı, kitap okuma alışkanlığı, ders çalışırken sıkılmanıza karşılık sabretmeniz, irademizin gelişmesi gibi...

Bütün bu özellikler hayatın diğer alanlarında mutlaka işe yarayacaktır. Sınavlardan önce geçmişte yaşadığınız başarısızlıklara değil başarıları hatırlayın zihninizi olumluya şartlandırın.