“Hayatımdaki kırılma anının 2009 yılında Belediye Başkanlığına aday olmam olduğunu söyleyebilirim. Belediye Başkanlığı sorumluluk gerektiren, mesai gerektiren, enerji gerektiren bir görev. Evet, çok yoruluyorum, çok çabalıyorum ancak ilçemin gelişip güzelleştiğini görmek, halkımızın mutlu olduğunu görmek, beni ziyadesiyle mutlu ediyor ve yorgunluğumu unutturuyor.”

AK PARTİLİ OLMAYANLARIN DA OYUNU ALIYOR

Bu sözler hayata geçirdiği büyük projelerle Beylikova ilçesinin kaderini değiştiren Özkan Alp’e ait. 14 ay önce kendisiyle Beylikova’da röportaj yapmıştım. Beylikova’da gerçekleştirdiği büyük gelişimi anlatırken, gözleri parlıyordu. Özkan Alp’in adı şu günlerde Odunpazarı Belediye Başkanlığı için geçiyor. Hatta partililerin büyük çoğunluğu onun adaylığına kesin gözüyle bakıyor. Sınırlı imkanlara rağmen yaptıklarıyla ilçe halkını mutlu eden Alp için artık Beylikova dar gelmeye başladı. Alp’in aynı başarıyı Odunpazarı’nda da yapacağına inananlar, kendisine Odunpazarı Belediye Başkanlığına aday olması gerektiğini söylemiş. Bu istek ve güven karşısında Alp’in de Odunpazarı’na ve Eskişehir’e hizmet etmek için aday olmayı kabul etmiş. Beylikova’da hayata geçirdiği projeler, insanları ötekileştirmeyen ve tüm halkı kucaklayan kişiliğiyle Özkan Alp AK Parti Odunpazarı Belediye Başkan Adaylığını hak ediyor. Yılmaz Hoca ve Ahmet Ataç, CHP’li olmayan insanlardan da oy alabiliyorlar. Bundan dolayı da girdikleri seçimleri kazanıyorlar. Alp’te Beylikova’da AK Partili olmayan seçmenlerinde oylarını alıyor. Çünkü işini layıkıyla yapıyor, hizmet yaparken, ‘bize oy vermiş, vermemiş’ diye düşünmüyor. Herkesi kucaklıyor. Bundan dolayı Beylikova'da çok seviliyor. 

DİĞER İLÇELER GIPTAYLA BAKIYOR

Özkan Alp’in hayata geçirdiği ve benim yerinde gördüğüm projelerin belli başlılarını, şöyle sıralıyorum.

Alp sayesinde Beylikova tarım, hayvancılık, eğitim/kültür, madencilik alanlarında cazibe merkezine dönüştü. AK Parti Milletvekilleri, Bakanlarla ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile çok iyi ilişkiler kurarak, ilçenin yıllardır çözülemeyen sorunlarını çözdü.  Beylikova Alp sayesinde Eskişehir’in diğer kırsal ilçelerinin gıpta ile baktığı bir yer oldu. İlçenin altyapı sorunu kalmadı. Kanalizasyon, içme suyu hattı, doğal gaz, ilçenin tüm cadde ve sokakları asfaltlama ve tretuvar işleri yapıldı. Prof. Dr. Nabi Avcı ile iyi iletişimi sayesinde Fen Lisesi, Yatılı İmam Hatip Lisesi, Anaokulu ve Kreş Otel Konforunda Pansiyonlar ve Meslek Atölye ve 3D Konferans ve Sinema Salonu gibi birçok eğitim yatırımı getirildi. İlçenin eğitim konusunda bir tek eksiği üniversite kaldı. Beylikova’ya devlet hastanesi kazandırıldı. 11 adet futbol ve voleybol sahaları, 1 adet açık, bir adet kapalı spor kompleksi, tenis kortu kazandırdı. İlçenin sentetik çim futbol sahası ve tribünleri yeniden yapıldı. Havuz ve aqua park açıldı. Kapalı pazar yeri, gençlik merkezi ve sosyal tesisler açtı. İlçeye yeni lojmanlar ve işyerleri yaptı. Hamamı ve belediye otelini tadil ederek hizmete açtı. Tüm kamu binalarını restore etti. Besi Organize Sanayi Bölgesini faaliyete geçirdi. Beylikova Sulama Deposunu (baraj) faaliyete geçirdi. Belediyeye yeni Hizmet araçları ve ekipmanlar kazandırdı.

İLÇENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Beylikova Sulama ve Depolama Göleti (baraj) sayesinde 23 bin dekar kıraç alan suya kavuştu. Bu alanda tarım faaliyetleriyle uğraşan çiftçilerin geliri 10’a katlandı. Daha önce ilçede yetişmeyen mısır, pancar, domates gibi birçok tarım ürünü üretilebilir duruma geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ekilmedik Tek Karış Toprak Kalmayacak” direktifleriyle atıl durumda bulunan 4 Milyon metrekare tarım arazisi ekonomiye kazandırıldı. 4 Milyon metrekarelik alanda arpa ve buğday tarımı yapıldı. Ayrıca yine mülkiyeti belediyeye ait tarım arazilerinde elma ve biber yetiştiriciliği yapıldı. Sulama göletinin yanına 1 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali yaparak sulama maliyetlerini düşürmek için bir proje başlattı.  ‘Tarlada izi olmayanın Harmanda Yüzü olmaz’ Yaklaşık 15 yıldır Beylikova’da büyük izler bırakan ve bir ilçenin kaderini değiştiren Özkan Alp’in bunun karşılığını 31 Mart 2024 seçimlerinde AK Parti’den Odunpazarı Belediye Başkan adayı olarak alacağını düşünüyorum…