Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde Koro Şefi Figen Alkılıçgil’in yönetiminde düzenlenen konsere Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce, Ertuğrulgazi Yörük ve Türkmen Dernekleri Federasyonu Başkanı Halil Türkan, Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Battal Sülük, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Kamer Ali Durur, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Recep Şen, Kuzey Kafkas Karaçay-Balkar Kültür Derneği Başkanı Kadir Bicioğlu, Muhacir Dernekleri Federasyonu Başkanı Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevdet Kılıç, Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Jankat Yelbaşı ve vatandaşlar katıldı. 

Minyatür Eserlerle “Efsanelere Yolculuk” Minyatür Eserlerle “Efsanelere Yolculuk”

Konserin açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu, Şehrin Renkleri Korosunun kuruluş amacını anlattı. Kapanoğlu “Yakın geçmişin kültürel mirasını gelecek nesillere taşımayı hedefleyen “Şehrin Renkleri Koromuz” tüm Türkiye’ye örnek olan güzel Eskişehirimizin geçmişi ve geleceği yani hemşehrilerimizin hikâyesidir.”dedi.
Açılış konuşmasının ardından söz alan CHP Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce “Kültürlerin buluşma noktası olan güzel şehrimizin tüm renklerini aynı sahnede toplayan bu anlamlı etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyor, birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum.”dedi. Daha sonra konuşan Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy geceye katkı sağlayan herkese teşekkür ederek “Tarihe kalıcı bir not olarak düşecek ve gelecek nesilleri geçmişin değerli mirasıyla buluşturacak başlı başına bir kültür hazinesi olan bu projeyi sizlerle yeniden buluşturuyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Koromuzun amacı sadece müziklerimizi bir araya getirmek değil kardeşliğe de vurgu yapmak.”diye konuştu. Konuşmaların ardından paydaş federasyon ve dernek başkanlarına teşekkür belgesi takdim edildi.

Açılış seremonisinin ardından Orta Asya’dan Balkanlara, Kafkaslardan Kırım’a uzanan bir yolculuğun sahneye aktarıldığı akşamda, 9 farklı kültür tek sahnede bir araya geldi. Kültürel şarkıların söylendiği, halk oyunlarının sahnelendiği organizasyon sonunda konsere katılan vatandaşlar; keyifli ve farklı bir organizasyona katıldıklarına ifade ederek, kent konseyine teşekkür etti.

Editör: Ayhan Aydıner