Cumhuriyet Halk Partili belediyeleri bir araya getiren Yerel Yönetim Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile Genel Başkan Yardımcılarının katıldığı Yerel Yönetim Çalıştayında açılış konuşmasını Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’li Belediyelerin Genel Koordinatörü Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen yaptı. Büyükerşen konuşmasına yeni görevinin, kamuda yaptığı bütün görevlerde, sürdürülebilirlik şansı ile örtüştüğünü kaydederek, belediyeler arasındaki koordinasyonun güçlendirilerek devam etmesinin önemine vurgu yaptı. “Cumhuriyet Halk Partisi'nin, giderek daha fazla yerde belediye başkanlığı kazanmasıyla birlikte, Türkiye sosyal belediyecilikle tanışma olanağını elde etti.” diyen Büyükerşen bu alanda Eskişehir’de hayata geçirilen örnek projelerini katılımcılarla paylaştı.

“Hizmetlerimizle Çiftelerli Vatandaşin Yüzü Güldü” “Hizmetlerimizle Çiftelerli Vatandaşin Yüzü Güldü”


Büyükerşen, “Siz belediye hizmetlerini layıkıyla yaparsanız yerel kalkınma kendiliğinden harekete geçecek, kent refahı artacaktır. Biz bunu Eskişehir'de yaşadık. Şehirde yeni hizmetler, yeni olanaklar yarattıkça yatırımlar arttı. Uluslararası firmalar mağazalar açtılar, şehir dışından alışveriş yapmak için gelenler arttı. 10 yıl öncesine kadar şehirde tur otobüsü göremezdiniz. Şimdi özellikle, hava koşullarına da bağlı olarak, günde onlarca tur otobüsü ve kendi özel araçlarıyla Eskişehir'e geliyorlar. Bunun yarattığı ekonomik değer çok önemlidir.” diye konuştu.
   CHP Genel Başkanı Özgür Özel de konuşmasında, “Yılmaz Büyükerşen Hocamız, 1999 yılında daha bugün Türkiye'de yeni yeni konuşulan kavramları siyasi partilerin ittifak, işbirliği, ya da son zamanlarda kent uzlaşısı diye, farklı farklı siyasi partilerin tarif ettiği bir şeyin kendisini doğrudan Eskişehir'de gerçekleştirebilmiş bir isim. Hoca, Eskişehir'de siyaset yapmıyor. Etrafındaki ekiple birlikte son derece bilime saygılı, ölçme değerlendirmeye dayanan beklentileri, önce öğrenen, sonra önceliklendiren ve sırasıyla karşılayan, sonuçta yapılan bu iş ve işlemlere bir toplumsal rıza üreten, ardından da bunun karşılığını gören bir yol haritası çiziyor kendine. Yani bir diğer deyişle takdir görmek, yeniden görevlendirilmek ve bu konuda kentin bu meseleyi sahiplenmesi çok önemli. Bu kadar pratiğin sonunda hocam Eskişehir'de bir şeyi başardı. Eskişehir'i emin ellere bırakacak kadar içi rahat şekilde, Eskişehir'deki jübilesini yaptı. Orada bu görevi teslim edebileceği, güvenerek bırakabileceği bir kadın siyasetçi vardı. (Bu çok önemli bizim için) Çünkü birçok yerde istiyoruz ki kadınlar siyasete dahil olsunlar, yerel yönetimlerde olsunlar. Ama böyle bir ismin hazırlanabilmiş olması son derece kıymetlidir. Biz tabii Yılmaz Hocanın bundan sonraki süreçte ne yapacağını düşündüğümüzde, bir kenarda oturması, anılarını yazması yerine bir elinin Eskişehir'de olması bir elinin de Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin, sosyal demokrat belediyelerin üzerinde olmasını düşünmüştük. Hocamız da bizi kırmadı. Şimdi siz bir ilke tanıklık ediyorsunuz ve bu tanıklığınız bundan sonra yapacağımız birçok toplantının ilkidir.” dedi.
     Konuşmaların ardından çalıştaya geçilirken, CHP’li Belediyeler Genel Koordinatörü Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, çalışma grupları ile bir araya gelerek değerlendirme yaptı.

Editör: Ayhan Aydıner