ICETOL 2024 Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde başladı ICETOL 2024 Anadolu Üniversitesi ev sahipliğinde başladı

Eskişehir Eğitim Sen Şube Sekreteri Süreyya Üner 29’uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Haklının yanında, ezilenin yanında, iktidarların karşısında eğitim emekçileri ile mücadelede tam 29 yılı geride bıraktık. Bizden önceki eğitim emekçilerinin mirasını bizler ilkelerimizde yaşatmaya devam ederek yarınların inşasını da mücadele içinde yeşertmeye devam edeceğiz. İktidarların değil eğitim emekçilerinin gerçek sendikasıyız. Geleneği 116 yıldır devam ettirmenin onurunu yaşamaktayız. Encümen-i Muallimin, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS), Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER), Eğit-Der, Eğitim-İş, Eğit-Sen, Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) sürecinden devraldığımız güçlü gelenek, 29 yıldır Eğitim Sen ile devam etmektedir. Türkiye yakın tarihine damga vuran fiili ve meşru mücadelemiz iktidarların hedefinde olsa da, bizde bu yürüyüşte hiçbir arkadaşımızı geride bırakmadık. Yüzler değişse de bizim Sendikal hattımız değişmedi. Koltuk için, makam için, kişisel ikbal için sendikacılık yapmadık, yapmayız da. Bizler gücümüzü birliğimizden, işyerlerimizdeki eğitim, bilim emekçilerinden alıyoruz. Bir tek borcumuz var, o da bu ülkenin eğitim emekçilerine olan borcumuzdur. Çocuklarımıza ve öğrencilerimize verdiğimiz sözleri hiçbir zaman unutmadığımız gibi, onlara onurlu bir gelecek bırakmanın sorumluluğunu her zaman hissediyoruz. Bizim mücadelemiz aynı zamanda, düşünce özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğünün sağlandığı, farklı kimlik ve kültürlerin kendilerini özgürce ifade ettiği, kamusal alanda kendisini temsil eden gerçek anlamda laik ve demokratik bir Türkiye yaratabilme mücadelesidir. Eğitim ve bilim emekçilerinin kazanılmış haklarının ortadan kaldırılmasına, eğitimde yaşanan dinselleşme uygulamalarına, eğitim ve yükseköğretim hizmetlerinin adım adım ticarileştirilmesine karşı herkes için eşit, parasız, bilimsel, eğitim mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.  
Her döneme damgasını vuran mücadele hattımız bugün, 
-  Ülkemizde en temel sorun olan yoksullaştırma politikalarına karşı öğrencilerimiz için 1 Öğün Ücretsiz yemek mücadelemiz olmazsa olmazımızdır.
- Tarikatlara ve cemaatlere karşı laik eğitim mücadelemiz bugün olduğu gibi yarında devam edecektir. 
- Halk için, toplum için, doğa için, özerk üniversite mücadelemiz olmazsa olmazımızdır. Sendikamızın 29. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle önümüzdeki sürecin hepimiz için daha örgütlü, daha güçlü bir mücadele sürecinin başlangıcı olmasını diliyor, Yürütme Kurulumuz adına hepinizi saygıyla selamlıyoruz.”  

Editör: Ayhan Aydıner