Her yıl 29 Ekim’de düzenlediği etkinliklerle Eskişehirlilere Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşatan Büyükşehir Belediyesi, 100. yılda birbirinden özel etkinlikler ile bayram coşkusunu tüm şehre yayacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında ilk olarak 27 Ekim saat 16.00’da Tarihi Odupazarı Bölgesinde bulunan Avlu Eskişehir Sanat Kompleksinde Ergün Başar’ın “Atatürk: İz Bırakan İlkler” adlı portre sergisi açılacak. 27 Ekim saat 19.00’da ise Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nda Büyükşehir, Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyeleri iş birliğinde Türk pop müziğinin sevilen ismi Gülşen “100. Yıl Konseri”nde Eskişehirliler ile buluşacak. 28 Ekim saat 10.00’da Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın düzenlediği 100. Yıl Cumhuriyet Kupası Dragon Yarışlarının elemeleri Sarısungur Göleti’nde yapılacak. Yarışların final mücadelesi ve kupa töreni ise 29 Ekim Pazar 13.00’te Porsuk Çayı Köprübaşı mevkiinde gerçekleştirilecek. 28 Ekim 14.00’te ise büyük ilgi gören ve bu yıl da yine Kentpark At Bakım ve Binicilik Tesislerinde uzman eğitmenlerce gerçekleştirilecek “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı At Biniş Gösterisi” Eskişehirlilere keyifli anlar yaşatacak. Yine 28 Ekim saat 16.00’da Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı Amfi Tiyatroda Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi tarafından “Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Bilim Gösterisi” gerçekleştirilecek.

Program kapsamında 28 Ekim saat 20.00’de ise Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde (AKM) Senfoni Orkestrası ve Şehir Tiyatroları tarafından “Cumhuriyet 100. Yıl Konseri” düzenlenecek.

29 Ekim saat 17.30’da “15. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali Cumhuriyet Korteji” yürüyüşü Ulus Meydanından başlayacak. Festivalin açılış gösterisi ise 18.00’de Köprübaşı mevkiinde gerçekleştirilecek.

Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamalarının görkemli kapanışı ise 19.00’da Porsuk Çayında yapılacak “Flyboard Gösterisi” ile başlayacak. Eskişehirlilerin her yıl büyük ilgi gösterdiği Porsuk Çayı’ndaki “Fener Alayı” ise 19.30’da düzenlenecek.

19.45’te Askeri Bandonun konser vereceği gecede 20.30’da gökyüzünü havai fişek gösterisi aydınlatacak. 21.00’de ise DJ performansı ile coşku zirveye çıkacak.

Cumhuriyetimizin 100. yılında tüm Eskişehirlileri etkinliklere davet eden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Büyük Önder Atatürk’ün izinden hiç ayrılmamış, Cumhuriyet şehri güzel Eskişehir’im. Cumhuriyetimizin 100. yılını büyük bir onur, gurur ve coşkuyla kutlayacağız. Tüm etkinliklere 7’den 70’e aydın, çağdaş, Cumhuriyet sevdalısı Eskişehirliler olarak yürekten katılacağınızı biliyor, bu büyük bayramı hep birlikte ilk günkü gibi büyük bir sevinçle kutlamaya davet ediyorum.” dedi.

Editör: Ayhan Aydıner