Eskişehir Eğitim Sen Şube Mali Sekreteri Gamze Genç Alkan yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Kamu emekçileri ve emekliler sanal enflasyon rakamları ile her geçen gün daha da yoksullaşarak, ülkemizde sefalete sürüklenmiştir. Türkiye, Avrupa'da enflasyonda 1., dünyada 5. sırada iken siyasi iktidar başarı hikayesi ile hayal satmaktadır. Son yedi yıldan beri çift haneli enflasyona mahkum edilmiş, insanlar fiyat pahalılığının altında ezilmeye devam ediyor oluşunun tek gerçekliği vardır o da TÜİK tir. Biz kamu emekçileri olarak, eğitim ve bilim emekçileri olarak yoksulluğa mahkum edildik. Gerçek olan budur. Her zam öncesinde TÜİK ‘ in gerçek dışı rakamları ile emeğimiz çalınmaktadır.

ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR!

Enflasyon sepeti üzerindeki manipülasyona rağmen aralık ayı enflasyon rakamını %2.93 olarak açıklayan TÜİK eliyle iktidar gerçek enflasyon rakamlarını en az %25 oranında aşağıya çekmiş, bir kez daha bizlere sefalet koşullarında yaşamayı dayatmıştır.

Kamu emekçilerine zam vermeden, iğneden ipliğe her şeye %100 zam geldiği ülkemizde, enflasyon farkı her ay ödenmeli, vergi dilimi %15'e sabitlenmelidir.

Bu temelde kamu emekçileri ve emeklilere gelecek olan toplam %49.25'lik ücret artışının enflasyon ile eksilen ücretlerin sadece bir kısmını karşıladığının altını çiziyor, ENAG'ın da açıkladığı gibi sadece Aralık ayı enflasyonunun %4,12 olarak gerçekleştiği bir ülkede yoksulluk sınırının 50 bin TL'nin üzerinde olduğunu kamuoyu ile paylaşıyor, emeğin haklarını, ranta, sermayeye peşkeş çeken iktidarın emek düşmanı politikalarını değiştirecek gücün kamu emekçileri, emekliler, işçiler ve yoksul halkın olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz.

Buradan bütün kamu emekçilerine ve sendikalara çağrımızdır:Ortak mücadele bugün değilse ne zaman?"

ESTÜ'den Raylı Sistemler Program Geliştirme Çalıştayı ESTÜ'den Raylı Sistemler Program Geliştirme Çalıştayı

Editör: Ayhan Aydıner