Yeni yıla sayılı günler kala el yapımı ürünlerin sergilendiği ‘Mutlu Yıllar Tasarım Pazarı’na Espark AVM ev sahipliği yapıyor. Alışveriş merkezinin eksi birinci katında yeni yıl konseptiyle kurulan 12 stantta kadınlar tarafından yapılan çeşitli türde el yapımı tasarımlar ziyaretçileri bekliyor. 8-31 Aralık tarihlerinde saat 12 ile 20 arasında ziyaret edilebilecek stantlarda yeni yıl temalı biblo, bardak, takı, fincan gibi birçok ürün ilgi görüyor. El emeği göz nuru parçaların tanıtıldığı pazarı ziyaret edenler hem birbirinden farklı ürünleri incele fırsatı yakalıyor hem yeni yılın heyecanını yaşıyor.

“İlk defa böyle bir pazar kurduk ve çok olumlu dönüşlerle karşılaştık”
"Mutlu Yıllar Tasarım Pazarı" ile ilgili konuşan Espark AVM Yönetiminden Ecem Kaderoğlu Özdağ, 2023 yılını güzel bir etkinlik kapatmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Bu yıl ilk defa böyle bir etkinlik yaptıklarını dile getiren Özdağ, “Eskişehirlileri yine özgün içeriklerle buluşturmaya devam ediyoruz. 2023’e veda ederken 2024’ü umutla karşılamak için Mutlu Yıllar Tasarım Pazarını kurduk. Alanda birçok firmaya yer veriyoruz. Bunlardan çoğu kadın girişimci ve Eskişehirli yerel üretici. Kendi el yapımı ürünlerini satıyorlar ve tanıtıyorlar. Kendilerini tanıtıyorlar. Bu bizim için çok kıymetli. 2023’ü böyle güzel anarak kapatmak 2024’e umutlarla başlamak, sevdiklerine hediye almak isteyen herkesi de alana bekliyoruz. Bu sene ilk defa böyle bir tasarım pazarını kurduk ve ziyaretçilerimizin çok olumlu dönüşleriyle karşılaştık. Bu bizi çok mutlu etti. Herkes alana çok ilgili. Yerel üretimlerin her biri insanların ilgisini çekti. Alanda çok vakit geçirdiler. Ayın 31’ine kadar alan açık. Aynı şekilde olmasa da daha da geliştirerek, üzerine daha fazla güzel şeyler koyarak ilerleyen yıllarda ev sahipliği yapabiliriz” diye konuştu.

Mobilyacılar taksit sayısının artmasını istiyor Mobilyacılar taksit sayısının artmasını istiyor

“Ürünlerin satışını ve pazarlamasını yapmak bizim için güzel bir duygu”
Tasarım pazarında stant görevlisi olan Berra Sözeri Abbas, kendi el emekleri sonucunda ortaya çıkan ürünlerin satışını yapmanın güzel bir duygu olduğuna vurgu yaptı. Pazar alanını ziyaret eden vatandaşlardan olumlu tepkiler aldıklarını belirten Abbas, “Burada el yapımı ürünler sergiliyoruz. Espark bize böyle bir imkan verdi ve üreticiler her şeyi eliyle yapıyor. Bu önemli bir şey. Çünkü butik üreticiler için böyle fırsatlar çok az yakalanıyor. O yüzden burada ürünlerin satışını ve pazarlamasını yapmak bizim için güzel bir duygu. El yapımı mumlar, seramikler, bebekler, takılar var. Genelde kadınlar üretiyor. Yüzde 90’ını kadın üretici, ben de onlardan biriyim. Bizim için bu önemli bir şey. Çünkü olabildiğinde böyle fırsatları yakalamak ve sağlamak istiyoruz. Her bir ürünün yapım süresi değişiyor. 3-5 günde biten ürünlerimiz de var, bir ay süren ürün de var. Ama günde 4-5 tane üretebildiğimiz ürünler de var. İnsanlar olabildiğince burada vakit geçirmeye çalışıyor. Biz çok mutluyuz. Çünkü gelen vatandaşların tepkileri çok olumlu. Buraya gelenler eğlendiklerini, mutlu olduklarını, ışıltılı bulduklarını söylüyorlar. Bunlar bizim için güzel şeyler” dedi.
“Kadınlarımız her şeye layık, onlar hep üretken”
‘Mutlu Yıllar Tasarım Pazarı’nı ziyaret eden Cumhur Canverenler ismindeki vatandaş ise etkinlik ile ilgili şunları belirtti:
“Espark’ın bu katı sürekli etkinliklere sahne oluyor. Çok güzel bir şey. Etkinlik çok iyi. Biblo tarzı ürünler ilgimi çekti. Hepsi el emeği göz nuru. Emeğe saygı göstermek lazım. Kadınlarımız her şeye layık, onlar hep üretken. Yeni geldim ben, gezeceğim. El işleri, bibloları, fincanları gördüm. Hepsine bravo diyorum.”

Editör: Ayhan Aydıner