Eğitim Sen Şube Sekreteri Süreyya Üner tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; “Eskişehir'in güzide okullarından Şehit Onur İlkhan İlkokulunda yaşanan gelişmeler uzun zamandır sendikamız tarafından takip edilmektedir.

İlimizde görev yapan bir üst düzey bürokratın eşinin, eşinden kaynaklı makam ve statü kullanma egosu, sonuçları ağır ve telafi edilemez bir durum yaratmıştır.

Bu eğitimci, aynı okulda fedakarca çalışan ve takdir gören çalışma arkadaşlarına mobbing, hakaret ve onur kırıcı davranışlarını uzun zamandır uygularken önlem alması gerekenler seyretmiştir, adeta bu sonuca davetiye çıkarmıştır. Sorunun kaynağı olan bu bürokratın eşi okulda huzur bırakmadığı gibi hep siyasetten de kollanmıştır. Eskişehir kamuoyu bilmelidir ki, bu durum tamamen eşinin statüsünde ve siyasi iklimden kaynaklanmıştır.

Soruşturma sürecinde Kasım ara tatilinde, okuldan alınıp Odunpazarı Halk Eğitim Müdürlüğüne görevlendirildikten sonra okulda çalışma barışı sağlanmıştır. Kasım ayında görev yeri değiştikten sonra yaptığı şikayet ile arkadaşlarımız çok ağır ve hak etmedikleri cezalar ile karşılaşmışlardır. İstenen disiplin cezaları dışında talep edilen yer değişikliği ile kocaman bir okul cezalandırılmıştır.

KOLLEKTİF CEZALANDIRMA YÖNTEMİNİN BEDELİNİ ÖĞRETMENLERİMİZ DEĞİL ÖĞRENCİLERİMİZ ÖDEYECEKTİR!

Yarı tatilinin bitmesine az bir süre kala Şehit Onur İlkhan İlkokulundaki öğrencilerimizin ve velilerinin moral motivasyonu bozulmuştur. Eskişehir'in eğitim ortamının geldiği son nokta tuz kokmuştur dedirtmektedir.

Milli Eğitim Müdürü bu sorunu adil olarak çözmelidir. Biz arkadaşlarımıza güveniyoruz ve inanıyoruz. Soruşturma sürecinde ortaya çıkan tablonun bedelini öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımıza kimse ödetemez.

Eğitim Sen olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne son kez çağrıda bulunuyoruz: Bu karar adil değildir. Bir kişinin egosunu koca bir okula ödetemezsiniz. Biz üyemiz olsun veya olmasın bu arkadaşlarımız hakkını sonuna kadar savunacağız. Unutmayın ki, geç gelen adalet adalet değildir."

ESOGÜ’de mezuniyet heyecanı ESOGÜ’de mezuniyet heyecanı

Editör: Ayhan Aydıner