31. Uğur Mumcu’yu Anma ve Ödül Töreni yoğun katılım ile gerçekleşti. Törende 7 kategorideki ödüller 17 isme takdim edildi. Geceye tören için şehir dışından gelen, sanatçı, basın mensubu, siyasetçi ve akademisyenlerden oluşan kalabalık bir seyirci topluluğu katıldı. Basın, hukuk, sanat, bilim ve yaşam boyu başarı gibi farklı alanlarda ödüllerin verildiği gecede, Yılın Sanat Ödüllerine, Eskişehir Şehir Tiyatroları bünyesinde sahnelenen Macbeth adlı oyunun yönetmeni Barış Erdenk ve Eskişehir Senfoni Orkestrası konuk şefi Gürer Aykal değer görüldü.
Bilim insanı Naci Görür, Müzisyen Cahit Berkay, sinema yönetmeni Mehmet Ada Öztekin ve oyuncu Aras Bulut İynemli gibi ülke çapında tanınan isimlerin de ödül aldığı gecede usta gazeteci Uğur Mumcu anısına yapılan konuşmalar salonu dolduran kalabalığa duygulu anlar yaşattı.
Yoğun çalışma programı nedeni ile törene katılamayan Barış Erdenk’i temsilen sahneye çıkan Şehir Tiyatroları sanatçısı Mert Kırlak, kısa bir konuşma yaparak; “Bu ödülü sahnelediğim Macbeth oyunu ekibim ve Eskişehir Şehir Tiyatroları adına alıyorum” vurgusu yapan Barış Erdenk’in teşekkür mesajını salondaki konuklarla paylaştı. Konser programı nedeniyle Eskişehir’de olamayan Şef Gürer Aykal yerine sahneye çıkan Senfoni Orkestrası Viyolonsel sanatçısı Şansu Altınok, Gürer Aykal’ın teşekkür mesajını iletti.
Her iki sanatçıya da ödüllerini Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen takdim etti. Kısa bir konuşma yapan Büyükerşen, usta gazeteci ile ilgili duygu dolu anılarını aktardı ve “Uğur Mumcu makaleleri ile ülkeyi aydınlatmaya devam edecek.” diyerek düşüncelerini dile getirdi. 

Muhteşem festival göle maya çalma ile başladı Muhteşem festival göle maya çalma ile başladı

Editör: Ayhan Aydıner