banner8
banner47

Bu haber kez okundu.

Doğru yönetti borçtan kurtardı

31 Mart 2019 seçimlerini kazanarak, belediye başkanı oldunuz. Nasıl bir belediye aldınız? Bu güne kadar yaptığınız projeler ve çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Bilindiği gibi 31 Mart 2019 seçimlerinde halkın teveccühü ile belediye başkanlığına seçildim. Seçildiğim günden itibaren belediyemizin kaynaklarını doğru yönetme çabası içerisinde oldum. Hemşerilerimizin de beklentisi bu yöndeydi. Biz işe, mali kaynakları disiplin altına alarak başladık. Kamu-özel sektör borçlarımızı doğru bir planlama ile büyük ölçüde ödedik. Yaklaşık 22 milyon TL ile devraldığımız borcun 1,5 yılda, toplam 15 Milyon 400 Bin TL’sini yaklaşık olarak %70’ini ödedik. Atıl durumda olan belediye araç-gereç ve ekipmanlarını tekrar belediyemize kazandırdık ve halkımızın hizmetine sunduk. Dünyanın ve ülkemizin zor günler geçirdiği şu günlerde, pandemi sürecinde de vatandaşımızın yanında olduk. 51 mahallemizde 5 bin haneye, 15 bin 300 nüfusa tek tek ulaşarak maske ve dezenfektan ulaştırdık. Bunu başaran da Türkiye’de tek ilçe belediyesiyiz. Yine bu süreçte camilerimizin, türbelerimizin, okullarımızın, esnaflarımızın ve kamu binalarımızın temizliği, bakımı ve dezenfeksiyon işlemlerini sağladık. 18 adet imam evini tadilat ettik. Marangoz atölyemizde kamelya, bank, oturma grubu, köpek kulübesi yapımı devam etmektedir. Belediyemize ait petrol istasyonunda 33 yıl aradan sonra yenileme çalışmaları başladı. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte modern bir görünüme kavuşacak.

“51 mahallemizde 5 bin haneye, 15 bin 300 nüfusa tek tek ulaşarak maske ve dezenfektan ulaştırdık. Bunu başaran da Türkiye’de tek ilçe belediyesiyiz.”

Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Seyitgazi-Cevizli-Bardakçı-Han Karaağaç-Gökçekuyu arasındaki 30 km’lik yol, Yazıdere-Yenikent-Aksaklı arasında 10 km’lik yol tamamlandı. 8 km’lik Ayvalı yolu yol genişletme çalışmalarının ardından beton yol yapımı başladı. Örencik- Yazılıkaya arasındaki 27 km’lik yolun beton yol olarak yapımı programa alındı. Karaören mahallemizde 13 bin m2 kilit parke döşeme işi tamamlandı. Ayrıca Seyitgazi merkezde 8 bin m2, Kırka’da 22 bin m2 Yapıldak Mahallemizde 5 bin m2, Çatören Mahallemizde 6 bin m2, Kesenler Mahallemizde 6 bin m2, Yazıdere Mahallemizde 1500 m2, Bardakçı Mahallemizde bin m2, Gökçegüney Mahallemizde bin m2 olmak üzere 63 bin 500 m2 kilit parke döşeme işi tamamlandı. Seyitgazi, Kırka, Doğançayır’da ve FRİGKÜM işbirliği ile Frig Vadisi üzerinde ki mahallelerde döşenecek kilit parke taşlarla birlikte 83 bin 500 m2 kilit parke taş döşeme işi yıl sonuna kadar tamamlanacak. Planlamamız doğrultusunda diğer mahallelerimizde de yol yapım çalışmaları ve iyileştirilmeleri yapılacaktır.

“Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Seyitgazi-Cevizli-Bardakçı-Han Karaağaç-Gökçekuyu arasındaki 30 km’lik yol, Yazıdere-Yenikent-Aksaklı arasında 10 km’lik yol tamamlandı. 8 km’lik Ayvalı yolu yol genişletme çalışmalarının ardından beton yol yapımı başladı.”

Daha yeşil ve temiz bir Seyitgazi için ekiplerimiz park ve yeşil alanlarda temizlik ve bakım işlerini hassasiyetle yürütmektedirler. Seyitgazi merkezde 2 adet, Kırka’da 2 adet, Doğançayır’da 1 adet ve Ayvalı’da 1 adet park yapımı devam etmektedir. Halkımızda çevre bilincini oluşturarak doğaya ve ekonomimize katkı sağlayacak sıfır atık yönetim planımızı hazırladık ve sertifikamızı aldık. “Geri Dönüşüme At, Doğa’ya Can Kat” sloganı ile geri dönüşüm ekipmanlarını en kısa sürede ilçemize kazandırdık. Normalleşme süreci ile birlikte halkımızın, kadınlarımızın ve gençlerimizin hoşça zaman geçirebilecekleri çay bahçelerimizi, Seyir Terası ve Spor Merkezi’mizi gerekli tedbirler alınarak ve kontroller yapılarak hizmete sunduk. Atıl durumda ki sahalarımızı halkımızın spor yapabileceği hale getirmek için başladığımız çalışmaları tamamlamak üzereyiz. İlçemizde sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde birçok kurs ve etkinlik düzenledik. Çocuklarımıza yüzme eğitimi, kadınlarımıza hijyen eğitimi, takı ve örgü kursu düzenledik. Halkımızı ve çocuklarımızı tiyatro ve sinema ile buluşturduk. Kadınlarımız ile ilde düzenlenen Gastronomi Festivaline yöresel lezzetlerimizle katılım sağladık. Gastronomi Platformu’nun ilk programına ilçemizde ev sahipliği yaptık. Seyitgazi Bölgesinde faaliyet gösteren 27 STK yöneticisi ve 1 Vakıf Başkanı ile bir araya gelerek ilçemiz hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Tüm mahallelerimizde çok sayıda ailemize ayni yardımlarda bulunduk. Yaşlılarımızı ziyaret ederek hayır dualarını aldık. Çiftçilerimizle sohbet ettik, dertlerini dinledik, paylaşımlarda bulunduk. Sulama birliğimizi çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde personel ve ekipmanla dizayn ettik. Tahsilât oranımızı %85’lere çıkartarak (2019 yılı Gelir:4 milyon 441 bin Gider:3 milyon 299 bin TL), çiftçimize 500 bin TL yatırım yaptık. Belediyemize ait atıl durumda olan arazilerimizi tarıma kazandırarak ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Köy ve tarla bağlantı yollarının iyileştirme çalışmalarını sürdürüyoruz. İlçemizin sahip olduğu kültürel ve tarihi zenginliklerin tanıtılması ve iç ve dış turizmde hak ettiği yeri alabilmesi için eksik olduğuna inandığımız bilgilendirme ve tanıtım faaliyetlerine büyük önem vermekteyiz. Bu konuda projeler oluşturup, ilçe ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla “Bereket ve Beceri Coğrafyası” Frig Vadisi olarak adlandırdığımız projemizin ilk ayağına personelimizin Çukurca mahallemizde tanıtım ve bilgilendirme toplantısı ile başladık. Bu projeyi genişleterek ilimize ve ülke geneline yayma gayreti içerisinde olacağız.

İlçe halkının istihdamı konusundaki çalışmalarınız nedir?

İlçemizin zenginliklerini ortaya çıkarmak, farkındalık oluşturmak ve kadın istihdamını arttırmak amacıyla Lavanta Festivali düzenledik. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir. İstihdam konusunu topyekûn olarak ele alıyoruz. Bu konuda ciddi bir çalışma başlattık. Özellikle ilçe halkının kalkınması adına bir kooperatif kurduk. Bu kooperatifimizin kurulum aşaması tamamlandı. Faaliyetlerini arttırarak katılımı genişleterek yoluna devam edecek. Her şey bir anda olmuyor. Ancak biz olukça hızlı hareket ediyoruz. Seyitgazi ilçe merkezi, Sancar, Yazıdere, Kırka, Arslanbeyli mahallelerinde faaliyet göstermek üzere Seyitgazi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yöremize ait ürünlerin, üretim planlaması, üretimin sağlanması ve pazarlanması konusunda çalışmalar devam ediyor. Bu sayede ilçemizin her hanesine ek bir gelir kaynağı oluşmasını hedefliyoruz. Zaten Seyitgazi hayvancılık ve tarımı iç içe yaşayan bir ilçe aynı zamanda hayvancılık konusunda da oldukça deneyimli bir yapıya sahip. Bu yönde de yatırımlar ve çalışmalarımız olmakta. İlçemizin Kurtuluş ve Seyyid Battal Gazi’yi anma günü olan 1 Eylül’de geleneksel olarak etkinliklerimize devam ettik. Akabinde halkımızı Anıtkabir’e Ata’mıza minnet ve saygı ziyaretine götürdük. Ne kadar çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Her gün biraz daha fazla, her gün daha çok şevkle halkımızın yüzünü güldürmek için gayretle çalışacağız. Bütün bunları yaparken Seyitgazi Belediyesi olarak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve diğer belediyeler, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile hem işbirliği hem de uyum içerisinde çalışıyoruz. Ve desteklerine büyük önem veriyoruz. Hepsine teşekkür ediyoruz. Bütün çalışmalarımızı yaparken insan kaynaklarımızı da ötekileştirmeden birlik, beraberlik, ekip ruhu ve uyum içerisinde çalıştırma gayreti içerisindeyiz.

“Bu süreçte düşündüğümüz tüm projeleri gerçekleştirdik. Sadece bu sene bahar ayı ile birlikte Seyitgazi’nin turizm potansiyelini arttırmaya ve tanıtımına yönelik çok güzel düşüncelerimiz vardı. Maalesef pandemi süreci dolayısı ile bu düşüncelerimizi hayata geçiremedik.”

Yapmayı çok isteyip, gerçekleştiremediğiniz proje veya projeler var mı?

Göreve geldiğimiz günden bu güne 17 ay geçti. Bu süreçte düşündüğümüz tüm projeleri gerçekleştirdik. Sadece bu sene bahar ayı ile birlikte Seyitgazi’nin turizm potansiyelini arttırmaya ve tanıtımına yönelik çok güzel düşüncelerimiz vardı. Maalesef pandemi süreci dolayısı ile bu düşüncelerimizi hayata geçiremedik. Mesela; eğitim merkezi, kütüphane (kitap- cafe), ev pansiyonculuğu gibi projelerimizin araştırmaları yapıldı fakat pandemiye takılı kaldık.

Seyitgazi’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

 İlçemiz Seyitgazi’de sanayi tesisi olarak Eti Maden İşletmeleri, Solar Patlayıcı Fabrikası, Lütfü Yüksel Yağ ve Yumurta Sanayi ve ERC Kimya Tesisleri bulunmaktadır. İlçemiz tarihi ve doğal güzellikleri açısından oldukça zengin değerlere sahiptir. Bu yüzden ‘turizm’ alanında yapılacak ‘akıllı ve sürdürülebilir’ yatırımlarla ülkemiz ve dünya turizmine kazandırılması ilçemize pozitif yönde bir ivme getirecektir. Bilindiği gibi ilçemiz Eskişehir’e en yakın ilçe konumundadır. Özellikle yaz aylarında nüfus artışı yaşamaktayız. Son dönemde pandemi olayının insanları evde kalmaya mahkûm ettiği süreçle birlikte kırsal alanlara yönelim arttı. Bunda da ilçe olarak nasibimizi aldık. Öyle ki bunu biz belediyemize gelen taleplerden net bir şekilde anlıyoruz. Özellikle çöp konteyneri talebi oldukça fazla oluyor. Birçok vatandaşımız, aile büyüklerinden kalan evlerini tadilata alarak ilçemiz sınırlarına yerleşme gayretinde. Bizde Seyitgazi Belediyesi olarak hemşerilerimize tüm gayretimizle yardımcı olmaya çalışıyoruz.

İleriye yönelik siyasette hedefleriniz neler?

 Kültürel ve tarihi zenginlikleri ile tarih boyunca önemli bir merkez olmuş ilçemizin hak ettiği yere gelmesini sağlamak en büyük gayem. En iyi siyaset en iyi hizmettir. Siyaset vatandaşa hizmet etme sanatıdır. Yani biz ilçe halkımıza hizmet ettiğimiz sürece, sorunlarına eğildiğimiz sürece görevimizi yerine getirmiş oluruz. Siyasetten anladığım ülkeme, şehrime, ilçeme ve insanımıza hizmettir. Bunu yaparken ciddi anlamda emek sarf ediyoruz. Bizler siyasal ayrım yapmadan insanların hakkını teslim etmeyi hedefledik. Bizler aynı topraklarda doğmuş-büyümüş ve yine aynı topraklara değer katmak için gelen insanlarız. Siyasal anlamda da ayrımcılıktan yana değil, birleştirici unsurlar üzerinde duran bir yapıya sahibiz. Ayrımcılığın, ayrıştırıcılığın kimseye faydası olamaz. Birlikte daha faydalı işler başarmak üzere hareket ediyoruz.

“Siyasetten anladığım ülkeme, şehrime, ilçeme ve insanımıza hizmettir. Bunu yaparken ciddi anlamda emek sarf ediyoruz. Bizler siyasal ayrım yapmadan insanların hakkını teslim etmeyi hedefledik.”

Pandemi Seyitgazi’yi ve belediyeyi nasıl etkiledi?

Öncelikli olarak tüm hemşerilerimize pandemi konusunun hassasiyetini tek tek anlattık. Her fırsatta alınması gereken tedbirler konusunda hassas davrandık. Pandemi sürecinde halkımızın evlerde kalması gerekti. Bu süreçte belediye olarak halkımızın gece-gündüz demeden ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Ayrıca, pandemi sürecinde Seyitgazi Belediyemiz belirli bir program dahilinde yapılması gereken hizmet ve yatırımlara devam etmiştir. İlçemizde Covid-19’un yayılmasını engellemek için belediyemiz ekipleri, tüm kamu kurum ve kuruluşların dezenfekte edilmesini sağlamış, 51 mahallemizin tamamına hiçbir hane atlamaksızın maske ve dezenfektan dağıtarak örnek bir çalışmaya imza atılmıştır. Halen devam eden pandemi sürecinde de İl ve İlçe Hıfsısıhha kurullarının almış olduğu tedbirleri aksatmadan yerine getiriyoruz.

“Bilindiği gibi ilçemiz Eskişehir’e en yakın ilçe konumundadır. Özellikle yaz aylarında nüfus artışı yaşamaktayız. Son dönemde pandemi olayının insanları evde kalmaya mahkûm ettiği süreçle birlikte kırsal alanlara yönelim arttı. Bunda da ilçe olarak nasibimizi aldık.”

Eskişehir Milletvekilleriyle diyaloglarınız nasıl?

Tüm vekillerimiz ile görüşmelerimiz oluyor. Sayın vekillerimizin ilçemize ziyaretleri anlamında soruyorsanız CHP ve İYİ Partili vekillerimiz ilk gün itibari ile ilçemize ve belediyemize ziyaretler gerçekleştirdi. Diğer partilerin vekillerinden de ilçemize ziyaretler oldu. Elbette ki ilçemizin daha da gelişmesi, sorunların bir an önce ortadan kaldırılması adına tüm vekillerimiz ile diyalog halindeyiz. Bunu yaparken parti gözetmeksizin ve sorunların çözümü odağıyla hareket ediyoruz. Pandemi sürecinde telekonferans yöntemi ile görüşmelerimiz olmuştur. Seçim bir bayrak yarışı, sayın milletvekillerimizden ilçemize sahip çıkmalarını arzu ederiz. Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerimiz ile sıkı diyalog halinde birçok konuyu çözüyoruz. Sayın vekillerimiz ilçemizde de hemşerilerimizi temsil etmektedir. İlçemizin sorunlarına el atacakları konusunda da şüphe duymuyoruz.

Büyükşehir Belediyesi ile ilişkileriniz nasıl?

Büyükşehir Belediyesi ile kanunların el verdiği ölçüde birlik ve beraberlik içerisinde çalışıyoruz. Büyükşehrimizin ilçemize verdiği desteklerin bir kısmını beton yol yapımı, park yapımı, yol genişletmesi, araç- ekipman desteği gibi sıralayabiliriz. Bu konuda başta sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen hocamıza ve değerli ekibine teşekkür ederiz ve çalışmalarında başarılar dileriz.

“Eskişehir Büyükşehir Belediyemiz, Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerimiz ile sıkı diyalog halinde birçok konuyu çözüyoruz.”

Hobileriniz nelerdir?

Biliyorsunuz uzun seneler öğretmenlik yaptım. Birçok öğrenci yetiştirdim. Mesleğim icabı bilişim konularına özel bir ilgim vardır. Bunun yanında toprakla uğraşmayı çok seviyorum. İnsanı rahatlatıyor.

En sevdiğiniz yemek hangisidir?

 İlçemizin yöresel yemeklerinden ağzı açık ve gözlemeyi çok severim. Eskiden annelerimiz köy fırınlarında ekmek yanında da ağzı açık ve gözleme pişirirlerdi. İnsan eski günleri özlüyor. Ne zaman ağzı açık ve gözleme yesem, çocukluğumda ki o güzel günler gelir aklıma.

En sevdiğiniz müzik (türü) nedir?

Türküleri çok severim. Özellikle de Seyitgazi türkülerinden ‘Karadır Kaşların’ ve ‘Halkalı Şeker’ türkülerini. Bedri Rahmi Eyüboğlu Türküler Dolusu şiirinde şöyle der: “Şairim, zifiri karanlıkta gelse şiirin hası, ayak seslerinden tanırım. Ne zaman bir köy türküsü duysam, Şairliğimden utanırım.” Türkülerin hepsinde ayrı bir hikâye ayrı bir yaşanmışlık vardır. Gençlere özellikle tavsiyem, Neşet Ertaş’ın dediği gibi; “Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur...”

En son hangi kitabı okudunuz?

Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan tarafından yazılan ve İş Bankası Yayınlarından çıkan “Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler” kitabı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol