CHP İlçe Yönetimlerinden Ünlüce’ye Tebrik Ziyareti CHP İlçe Yönetimlerinden Ünlüce’ye Tebrik Ziyareti

CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla "Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın bütçe görüşmeleri konuşmasında kadına yönelik şiddetin “Toplumun meselesi” olduğunu söyleyerek sorumluluktan kaçamayacağını, iktidarın toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan anlayışıyla sorunları çözemeyeceğini dile getirdi.

CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yayınladığı yazılı basın açıklamasında, “Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, ‘Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddete Karşı 16 Gün Aktivizm’ kampanyası başlatarak bu yıl ‘Bahanesi Yok’ sloganını kullanması ülkemiz için de son derece yerindedir”” dedi. “Hiç kimse bu konuda bahane üretemez, hele hele Bakan bahane üreterek sorumluluktan kaçamaz.  2022 yılında 334 kadın cinayeti, 245 şüpheli kadın ölümü sayıları önümüzde duruyor.  Kadınlar evli oldukları, boşandıkları, birlikte oldukları, akrabası en yakınlarındaki erkekler ya da hiç tanımadıkları erkekler tarafından şiddet görmeye ve öldürülmeye devam ederken iktidar, şiddeti şekillendiren dinamikleri yok sayarak soruna çözüm üretemez” dedi.

“BU ANLAYIŞLA KADINA YÖNELİK ŞİDDET ÖNLENEMEZ”

 TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek AKP ve MHP oylarıyla geçen Aile ve Gençlik Fonu’nun kurulmasıyla güya aileyi güçlendireceğini düşünenlerin kadını bir birey olarak görmeyen anlayışı ile sorunları çözemeyeceğini söyleyen Süllü, iktidarın konuya bakış açısının yanlış olduğunu belirtti.  “Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya ve kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı tek bir erkeğin imzasıyla hukuksuzca çekileceksin, iç hukukumuzda    zaten önleyen 6284 Sayılı Yasamız var diyeceksin ama etkin uygulamayacaksın, toplumsal cinsiyet eşitliği sözünü bile kullanmaktan çekileceksin, ondan sonra şiddete 0 tolerans nutukları atacaksın.    81 ilde kadın çalıştayı yaptığını söyleyeceksin, kadın mücadelesi veren örgütlerin haberi olmayacak, baroları son gün haberdar edeceksin, ondan sonra o çalıştayların çıktılarından sonuç bekleyeceksin. Kadın ve erkek arasındaki güç ilişkisini reddeden, kadını bir birey olarak görmeyerek sadece aile içinde konumlandıran, toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan anlayış sorunu iyiden iyiye çözümsüzlüğe itmektedir” açıklamasında bulunan Süllü, “İşte o nedenle kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri politiktir diyoruz” dedi.

‘MADENİ KANUNU SİL BAŞTAN YAZACAĞIZ’ DİYEN ADALET BAKANINA TEPKİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un kadınların en temel kazanımlarına karşı Anayasa değişikliğini işaret etmesine de tepki gösteren Süllü, “Adalet Bakanı ‘Madeni Kanunu sil baştan yazacağız’ dedi. Özellikle nafaka konusunu tartışmaya da açarak bu maddelerde çeşitli değişikliklerin yapılacağına yönelik açıklamalarını kadın haklarındaki kazanımlar bakımından yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEMİZ ENGELLENEMEZ”

“Cumhuriyetimizin 100. yılına girdiğimiz bu dönemde, kadın hakları geriye götürülmeye çalışılıyor” diyen Süllü, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadına yönelik şiddetin son bulması ve kadın hakları ile toplumsal cinsiyet eşitliği  için  mücadeleyi sürdüreceklerini  ifade etti. Süllü ayrıca,  Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için bu yönde mücadele eden sivil toplum örgütleri ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz” diyerek kararlılıklarını vurguladı.

Editör: Ayhan Aydıner