Sigorta Haftası dolayısıyla sektör temsilcileriyle bir araya gelen Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, sektörün talep ve sorunlarını dinledi.

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Sigorta Haftası dolayısıyla sektör temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, daha önce gerçekleştirmeyi hedefledikleri toplantıyı pandemi sebebiyle gerçekleştiremediklerini belirterek, hem iş hayatındaki hem de gündelik yaşamdaki risklerin azaltılması ve değer verilen varlıkların teminat almasına katkı sağlaması dolayısıyla sigorta sektörü temsilcilerine teşekkür etti. 

Bu günlerde sigortanın önemi daha da arttı

Sigortanın kavramının çok daha önem kazandığı zamanlardan geçildiğini kaydeden Güler, kaybedilen bir mal varlığını yeniden edinmenin çok zorlaştığını, bu sebeple sigortanın can simidi olduğunu söyledi. Sigortanın öneminin anlatılması için çok kez bilinçlendirme kampanyası düzenlediklerini ve üyelerin tüm taleplerini yerine getirmeye gayret gösterdiklerini belirten Güler, ilk kez düzenlenen sigortacılık fuarına da ETO üyelerinin katılımını sağladıklarını kaydetti. 

Pazar açıldı kurbanlık satışları başladı Pazar açıldı kurbanlık satışları başladı

Sigorta acentelerinin talepleri yargıya taşındı

Sektörde yaşanan sorunların takipçisi olduklarını belirten Güler, dijital sigortacılık faaliyetlerine ilişkin son alınan kararların sebep olduğu mağduriyeti sona erdirmek için ETO olarak TOBB nezdinde girişimlerde bulunduklarını ve konunun yargıya taşındığını kaydetti. Sigorta acenteleri arasında çok fazla rekabet ortamının bulunduğunu belirten ETO Başkanı Metin Güler, acentelerin kendi içinde birlikte hareket ederek dijital sigortacılıkla rekabet etmesi gerektiğini kaydetti. 

Trafik sigortası yaparken zorluk yaşanıyor

Sigorta firmalarının hasar ve prim oranı dengesizliği sebebiyle trafik sigortası yapmak istememeleri sebebiyle acentelerden şikayet geldiğini belirten Güler, bu sorunun da yakın zamanda çözülmesini umduklarını söyledi. Son dönemde hem trafik sigortası hem kasko poliçelerindeki fiyat artışı sebebiyle acentelerin zor durumda kaldığını belirten Güler, fiyat artışlarının yalnızca sigorta sektörünü değil tüm sektörleri olumsuz etkilediğini ifade etti. Güler, konuşmasının ardındın sektördeki üyelerin talep ve beklentilerini dinledi.