Eskişehir Ticaret Odası, Girişimcilik Haftası kapsamında 5 Mart Salı günü, Girişimciliğin Geleceği, Geleceğin Girişimciliği isimli söyleşi düzenledi. TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elif Gürkaynak ve kurul üyeleri, TOBB Eskişehir İl Genç Girişimciler Kurulu üyelerinin yer aldığı söyleşiye konuşmacı olarak ALZ Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Türkiye Fuarcılık Sektör Meclisi Başkanı Cihat Alagöz katıldı. Söyleşi öncesinde kısa bir konuşma yapan ETO Başkanı Metin Güler, Girişimcilik Haftası dolayısıyla Eskişehir’e ve ülkemize güç katan genç ve kadın girişimcilerle bir araya gelmek istediklerini kaydetti.

Yetişmiş insan kaynağımızla doğru orantılı olarak daha çok girişimci çıkarmalıyız

Eskişehir’den İzmir’e Dut Fidanı Eskişehir’den İzmir’e Dut Fidanı

Girişimciliğin bugün yenilikçi ürün ortaya çıkarmak veya hizmet sunan işletmeler kurmak olarak nitelendirildiğini belirten Güler, Türkiye’nin yıllık 1 milyondan fazla üniversite mezunuyla, Avrupa Afrika’daki en büyük iş ve yetenek havuzlarından biri olduğunu belirterek, mezun olanların yüzde 20’sinin kendi işlerini kurmaları halinde ülke ekonomisinin çok büyük bir atılım yapacağını kaydetti. Türkiye’nin daha çok girişimciye ihtiyacı olduğunu belirten ETO Başkanı Metin Güler, geçtiğimiz yıl ülkemizde kurulan yeni şirketlere 497 milyon dolar tutarında yatırım yapıldığının altını çizdi. ETO Başkanı Metin Güler, genç ve kadın girişimcilerin girişimcilik haftasını kutlayarak sözlerine son verdi.

Eskişehir’in girişimcilik şehri olabilmesi için TOBB destek vermeye hazır

ALZ Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Türkiye Fuarcılık Sektör Meclisi Başkanı Cihat Alagöz ise, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin hem genç hem de kadın girişimci kurullarının oluşmasına öncülük ettiğini belirterek, bu sayede Türkiye’deki tüm şehirlerde hem gençlere hem de kadınlara girişimcilikte öncülük eden rol modellerin oluştuğunu söyledi. Eskişehir’in gençlik ve dinamizm şehri olarak bilindiğini belirten Alagöz, Eskişehir’in altyapısı ve potansiyeli sayesinde girişimcilik şehri olabileceğini kaydetti. Bunun için bir yol haritası hazırlanabileceğini ve bu program çevresinde çalışmalar sürdürülebileceğini belirten Alagöz, TOBB’un, TOBB ETÜ’nün ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu’nun Eskişehir’in girişimcilik şehri olabilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu kaydetti.
 Eskişehir Fuar Kongre Merkezi şehir için çok önemli bir girişim 

Eskişehir Fuar Kongre Merkezi’nin de şehir için çok önemli bir girişim olduğunun altını çizen Alagöz, bu sayede Eskişehir’de sektöründe ses getiren fuarların ve iş organizasyonlarının gerçekleştirilebildiğini dile getirdi. Türkiye’nin girişimcilere vermiş olduğu desteklerden de bahseden Alagöz, Ticaret Bakanlığı’nın proje dahilinde girişimcilere kendi sahalarıyla alakalı fuarlara ve kongrelere katılım bedellerine teşvik verdiğini belirterek, hedef ülkelerde bu desteğin %72 oranına kadar çıkabildiğini kaydetti. Alagöz ayrıca genç ve kadın girişimcilerin sorularını da yanıtlayarak, girişimcilikle ilgili deneyimlerini paylaştı. 

Editör: Ayhan Aydıner