Hayata geçirdiği şehircilik projelerine değinen Başkan Büyükerşen, “Hayallerimin peşinden gittim. Eskişehirlilere hakkım varsa helal olsun diyorum. Onlar da helal etsinler. Ayşe Ünlüce ile bu güzellikleri ve başarıları devam ettireceklerine inanıyorum” dedi. Gazeteci-Yazar Namık Koçak ile Hüsnü Mahalli'nin gerçekleştirdiği Forum Hafta Sonu programı Eskişehir’den yaptığı canlı yayın ile izleyicileri ile buluştu. Bozkırın ortasında 25 yılda çağdaş bir şehir yaratan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile Eskişehir’in yeni dönemindeki projelerini aktaran CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce’nin konuk olduğu yayında, yerel yönetimler başta olmak üzere birçok konuda keyifli bir sohbet gerçekleştirildi.

Alpu Heyetinden Ünlüce’ye Ziyaret Alpu Heyetinden Ünlüce’ye Ziyaret

Programda görüşlerini paylaşan Yılmaz Büyükerşen, “Eskişehir, doğup büyüdüğüm şehir. Ömrüm hep burada geçti. Çocukluğumdan beri Eskişehir için hayaller kurardım. Anadolu Üniversitesi kuruluşunda, Akademi Başkanlığı, kurucu Rektör olarak başlayan süreçle hayallerimizle ortaya çıkan bu bakışı Eskişehir’e yaydık.” diye konuştu. Ünlüce’nin tevazu sahibi biri olduğunu belirten Büyükerşen, “Ayşe Hanım bir hukukçu olarak adalete çok dikkat eder. Belediye kadar vatandaşın da hakkını korur. Çok tevazu sahibidir. Bu çok önemlidir. Halkı yöneten bürokraside bu kıymetlidir” dedi.  Büyükerşen, “Eskişehir’de tabandaki ittifakı 25 yıldır kurduk ve devam edeceğini düşünüyorum. Son seçimde yüzde 53’e yakın oy aldım. Eskişehirliler kime oy vereceğini bilirler. Eskişehirlilere hakkım varsa helal olsun diyorum. Onlar da helal etsinler. Ayşe Ünlüce ile bu güzellikleri ve başarıları devam ettireceklerine inanıyorum.” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce de 8 ana başlıkta 70’ten fazla projeyi içeren Dengeli Kalkınma Modeli ile başta çocuklara, gençlere, kadınlara, emeklilere ve kırsala yönelik projelerini izleyicilerle paylaştı. Emeklilerin çok zor koşullarda yaşamaya çalıştığını belirten Ünlüce, “Sosyal kart çalışmamız ile yardımlarımızdan düşük maaş alan emeklilerimiz faydalanabilecekler. Yine kıdemli yaşam merkezini hayata geçirerek, yaşları nedeniyle bakıma muhtaç olanların bakım hizmetlerini burada sağlayacağız. Emeklilerimizden en çok gelen taleplerden biri de şehir merkezindeki bir lokal kafeterya ve yemek lokantası ihtiyacıydı. Bunu da Emek Kafe ve Halk Lokantası ile gidereceğiz.” dedi.  Ünlüce, başlatılan çalışmalara ilave olarak kadınlara yönelik mesleki eğitim, kooperatifleşme ve e-ticaret yollarını açarak kadın girişimciliği güçlendireceklerini belirtti. Ünlüce, “Gençlerimize yeni gençlik merkezleri, teknoloji ve inovasyon merkezi, sosyal kütüphaneler gibi birçok proje hazırladık. Gençlik merkezleri ve diğer konularda onların görüşleri ve önerileriyle projeleri uygulayacağız” diye konuştu.
      Kırsal kalkınmada sözleşmeli tarım modeli ile Halk Et ve Halk Bakliyat projelerinin hem üretene hem de tüketicilere büyük fayda sağlayacağını ifade eden Ünlüce, kırsalda altyapının ardından kalkınma için büyük adımlar atılacağını kaydetti. Çiftçileri ve hayvan üreticilerini destekleyeme devam edeceklerini belirten Ünlüce, “Ancak bunlar sadece bir can suyu olacaktır. Bu bir devlet politikası olmalı ve Bakanlıklar bu alana yoğunlaşmalıdır.” dedi.
     31 Mart Yerel Seçimlerine yönelik düşüncelerini de aktaran Ünlüce, “Son 25 yıldaki büyük dönüşümün canlı şahidiyim. Ben de Yılmaz Hocamdan devralacağım bayrakla şehriyle gurur duyan Eskişehirlilere hizmet etmenin onurunu taşıyacağım. Geleceğe ilişkin son 25 yılın 8 yılını belediyede geçirdim ama öncesinde sivil toplum örgütlerinde hep aktif görev aldım. Benim yapacağım çalışmalarda son 25 yılın imzası olacak. Eskişehir hiçbir zaman agresif büyüyen şehir olmadı. Şehirlerin gelecek vizyonu olması lazım. Anlık kararlarla aklınıza gelenizi yapamazsınız. 8 ana başlıkta Dengeli Kalkınma Modelimiz ile Eskişehir’i dengeli bir kalkınma ve büyüme ile gelişimini sürdüreceğiz. Sahada Eskişehirlilerin şehrini çok benimsediğini ve Eskişehir ittifakını görüyorum. Bu seçimi onların inancıyla, Eskişehir için kazanacağız.” diye konuştu.
  Yaklaşık bir buçuk saat süren program, Eskişehir ve ülke gündemine dair birçok konunun konuşulması ile tamamlandı.

Editör: Ayhan Aydıner