Atölyelerde yaratıcı okuma ve yazmadan, mutfak atölyesine, çocuklar için felsefeden dramaya zengin içerikli ve kazanım odaklı bir tatil sürecinde yüzlerce çocuk Masal Şatosu’nda buluştu.
Yarıyıl tatilini kapsayan 20 Ocak- 3 Şubat tarihleri arasındaki programın ilk atölyesi olan Masallarla Arkeoloji Atölyesinde, masallarla birlikte geçmişin izini sürüp geçmiş dönemlere bir yolculuğa çıkıldı. O dönemde çocukların neler yaptığı, hangi oyuncaklarla oynadıkları incelenip, dönemin izlerini seramik oyuncaklar yapıldı. Farklı içeriklere sahip Yaratıcı Okuma Atölyelerinde etkili kitap okumanın yolları keşfedildi. Şermin Yaşar’ın “Cesaret Sandığı” adlı hikaye kitabından yola çıkarak gerçekleştirilen yaratıcı okuma atölyesinde üç küçük tilkinin cesaret yolculuğuna tanık olunarak cesaret sandıkları yapıldı. Julia Donaldson’ın “Değnek Adam” adlı hikaye kitabından yola çıkarak gerçekleştirilen atölyede yaratıcı okuma etkinlikleri ile birlikte yapılan değnek kuklalarla yaratıcı çalışmalar gerçekleştirildi. Feridun Oral’ın Farklı Ama Aynı adlı hikaye kitabından yola çıkarak gerçekleştirilen yaratıcı okuma atölyesinde ise oyun ve resimlerle farklılıklar ve benzerlikler sorgulandı. 
Yaratıcı Yazma Atölyelerinde eğlenceli ve yaratıcı yazma yöntemleri deneyimlendi. Zamanda bir yolculuğa çıkarak, seçilen döneme ait hikayeler yazılan “Zaman Çocukların Elinde” atölyesinde hem geleceğe hem geçmişe dair birbirinden ilginç ve yaratıcı hikayeler yazıldı. Enerji verimliliği ve enerji tasarrufu temalarının işlendiği “6 Sayfa 1 Hikaye Atölyesi” ile ekolojik hikayeler, masallar yazılıp resimlendi. Sezgisel düşünce, yaratıcılık, imaj oluşturma ve ıraksak düşünme süreçlerini kapsayan Jeux Dramatiques (Dışavurumcu Oyun) Atölyesinde Frederic Maupome'un “Duvar” adlı kitabından yola çıkılarak oyun oynama hakkı işlendi, mücadele ve dayanışma deneyimlendi.
Bir akarsuyun hikayesinin dinlenildiği ve tüm canlılara yaşam kaynağı olan suyun kendi yaşam haklarının soruşturulduğu “Porsuk’ta Ayak İzim” adlı Ekoloji-P4C Atölyesinde şehrimizin doğal mirası olan Porsuk'un hakları konuşulup su ayak izi çıkarıldı. Masallar aracılığı ile sağlıklı beslenme, besinlerin özellikleri, sürdürülebilirliği ve basit yiyecek hazırlama yöntemleri konusunda farkındalığın amaçlandığı Masal Mutfağı Atölyesinde ise görme duyumuz ile besinler arasındaki ilişkiyi gözlemlendi.
Masal Şatosu 2023 yılında olduğu gibi 2024’te de etkinliklerinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı dahil edeceğinin sözünü vererek farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Sömestr tatilinde de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı içeren atölyeler ile geleceğin yetişkinleri çocuklarımızı çevreye ve topluma duyarlı bireyler olarak küresel amaçlar hakkında düşünmeye ve bireysel sorumluluk almaya çağırıyor. 
Ara tatil döneminde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin 4. maddesi “Nitelikli Eğitim”, 5. maddesi "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, 6. maddesi "Temiz Su ve Sanitasyon",  7. Maddesi “Erişilebilir ve Temiz Enerji”, 10. Maddesi "Eşitliksizliklerin Azaltılması, 11. maddesi “Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar”, 12. maddesi "Bilinçli Üretim ve Tüketim" ve 13. maddesi olan "İklim Eylemi" amaçlarını içeren atölyeler ile farkındalıklar geliştirilerek sorumluluklar hedefleniyor.
Masal Şatosu atölyeleri hakkında detaylı bilgi ve kayıt için Masal Şatosu sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. 

ESTÜ ve Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı arasında iş birliği protokolü ESTÜ ve Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı arasında iş birliği protokolü

Editör: Ayhan Aydıner