Tepebaşı Belediyesi Belde Evleri’nden faydalanan kursiyerlerin hazırlamış oldukları ürünlerin yer aldığı 2021-2022 Zişan Kızılcıklı Yılsonu Sergisi ve Defilesi beğeni topladı.

Etkinlikte 2 bin 500 kadına seslenen Başkan Ataç “Türk kadınına fırsat verirseniz her türlü başarıyı yakalar” dedi.

Tepebaşı Belediyesi Belde Evleri’nde düzenlenen eğitimlere katılan kursiyerlerin el emeklerinin yer aldığı Zişan Kızılcıklı 2021-2022 yılsonu sergisi, Tepebaşı Belde Evlerinde kadınlara yönelik birçok kurs açan ve geçen yıl yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Zişan Kızılcıklı anısına düzenlendi. 
Belde Evleri’nde eğitim gören birçok vatandaşın el emeğinin yer aldığı 2021-2022 Zişan Kızılcıklı yılsonu sergisi ve kursiyerlerin ürettikleri tekstil ürünlerinin defilesi büyük beğeni topladı. Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binasında düzenlenen sergi ve defileye Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra, CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, muhtarlar ve 2 bin 500 kadın katıldı. 

Sergi açılışı öncesinde giyim eğitimlerine katılan kursiyerlerin el emeği ile ürettikleri tekstil ürünlerinin belediye hizmet yanında hazırlanan podyumda defilesi gerçekleştirildi. Defilede, el emeği kıyafetler, kursiyerler tarafından sergilenirken çocuklar da podyumda yerini aldı. Defile sonunda tüm eğitmenler sahneye çıkarak 10’uncu yıl marşını hep bir ağızdan söyledi. 


Kadına fırsat verirseniz başarıyı yakalar
Defile sonrasında konuşan Başkan Ataç, “Türk kadınına fırsat verildiğinde neler yapıldığını görüyoruz. Bir kendinizi alkışlayın. Mustafa Kemal Atatürk ne demiş,  Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ demiş. Nasıl bir söz. Onun ağzından zaten olumsuz kötü bir şey çıkmadı. Hep Türk milletini öven şeyler çıktı. Bunlara hepimiz ders almamız lazım çünkü bu vatanı yapan bu millettir. Eğer kadının yüzü gülerse ülkenin de yüzü güler, ülke de mutlu olur, kadın da mutlu olur, erkekler de mutlu olur çocuklar da mutlu olur. Yaklaşık iki buçuk yıl pandemiden dolayı evlere hapis olduk. Birtakım yapacağımız şeyleri yapamadık. Ama biter bitmez arkadaşlar bu hazırlıklara başladı. Bu yıl 4 bine yakın kadın kursiyerimiz, bine yakın çocuk kursiyerimiz eğitim aldılar. 24 Belde Evi’nde 11 deneyimli kafede sizlerle beraber bu mekanlarımız cıvıl cıvıl oldu ve böyle bir üretim sağlandı. 2001 yılında Fevzi Çakmak Mahallesinde ilk açtığımız Belde Evi’nde şöyle demiştim. Biz kadını evden çıkaracağız, kadını üretken yapacağız. Eğer Türk kadınına fırsat verirseniz manken de olur terzi de olur her türlü başarıyı yakalar. Tepebaşı Belediyesi’nin ana fikri budur. Hanımeli Sokağımız yapılan işlerin paraya dönüştüğü, bütçeye dönüştüğü bir yer. Bugün gördüm, o kadar güzel kaliteli işler yapılmış ki. Çantasından elbisesine, elbiseden örtüsüne birçok aksesuara yansımış. Gerçekten elinize sağlık. Sizlerin bu başarısını görünce çok çok mutlu oldum. İnşallah bugünler bitmek üzere daha güzel daha aydınlık günler göreceğiz. Yolumuz açık olsun” dedi.


Hira sahneye çıktı
Defilenin ardından ise serginin açılışı gerçekleştirildi. Sergi alanındaki ürünleri gezen Başkan Ataç, kursiyerlerden de bilgi aldı. Etkinlikte konser veren Hira birbirinden güzel parçaları seslendirerek keyifli bir konser gerçekleştirdi. 

Tarihi otelin yıkımı sürüyor Tarihi otelin yıkımı sürüyor

Bu yıl ücretsiz olarak düzenlenen iğne oyası, giyim, takı tasarım, örgü, seramik, yağlı boya, resim, karakalem, keçe aksesuarları, amigurumi, hediyelik eşya, seramik kağıt sanatı ve kağıt takı tasarımı kurslarından 3 bin 600 yetişkin kursiyer, 986 da çocuk kursiyerimiz yararlandı.