ESKİŞEHİR KENDİNE YAKIŞANI YAPTI

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce basın mensuplarıyla buluşarak, seçimler ve gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Güzel bir seçim dönemi geçirdiklerini belirten Ünlüce, “Ben sahadan çok olumlu bir hava görüyordum. Gelen anketlere göre öndeydik. İlk gelen ankette biz yüzde 4 önde görünüyorduk.  Seçimden 2 hafta önce gelen ankette yüzde 8, seçimden 1 gün önce de  yüzde 9’a kadar yükselmişti fark. Ben sahada daha büyük bir teveccüh var diye düşünüyordum. Hep sahada daha fazlasının olduğunu düşünüyordum. Gerçekten saha doğruyu gösteriyormuş. Esnaf, pazar ziyaretinde hep müthiş bir ilgi görüyordum. Ciddi bir Eskişehir ittifakı oluşuyordu. Birçok insanda şunu duydum ‘ben bugüne kadar şu partiye oy verdim ama bu seçimde size oy vereceğim’ gibi cümleler. Seçim sonuçları açıklandığında bizler için çok sevindirici oldu. Son iki hafta ivmenin çok yükseldiğini görüyorduk ve farkın 10’un üstünde olacağını bekliyorduk. Tüm Eskişehirlilere teşekkür ediyorum. Seçime yakışmayacak hiçbir şey yaşanmadı. Eskişehir burada da farkını gösterdi, Kendine yakışanı yaptı diye düşünüyorum. Bu şehirde yaşayan 2 kişiden 1’i bize oy verdi ve bu sorumluluğun farkındayız. Seçimler bitti artık bundan sonra herkes Eskişehirli, herkesin hizmetindeyiz, emrindeyiz. Projelerimizin hepsi yapılabilecek, şehrin ihtiyaçlarını karşılayan projeler. Hızlıca yapmaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

YOKSULLUK PROBLEMİNİ BELEDİYELER ÇÖZEMEZ

Nebi Hatipoğlu Türk Kızılay Genel Başkanı’nı ziyaret etti Nebi Hatipoğlu Türk Kızılay Genel Başkanı’nı ziyaret etti

Yoksulluğun giderek arttığını belirten Ünlüce, “Geldiğimiz noktada belediyeler artık sosyal yardım belediyeciliğine dönüşmeye başladı. Yoksullukla mücadele güçlü devlet politikaları gerektiren bir problem. Yerelde çok çözülebilecek bir problem değil. Ancak aşevinin hizmeti artırırsınız, sosyal kartlar, ulaşım kolaylığı yapabilirsiniz. Yoksullukla mücadele belediyenin görevi değil. Hükümetin bu konudaki beceriksizliği ortada. Bu sebeple bu günlere geldik. Devlet kemer sıkma politikasına geçti ve bu durumdan belediyelerde nasibini alacak gibi gözüküyor. Bizler halktan aldığımızı halkımıza ödüyoruz. Bizler tabi ki yardımları artıracağız ama bu çözüm doğru değil” dedi.

ÜÇ YENİ İLÇE KAZANDIK

Han’ı kaybetmeyi ummadığını söyleyen Ünlüce, “Bir ilçenin daha geleceğini düşünüyorduk. 4+4 düşünüyorduk.  3 yeni ilçe kazandık. Hızlıca çalışmalara başlayacağız. En büyük eksikliğimiz kırsalda büyük ve gelişmiş ilçelerimizin olmayışı. Bizde bir İnegöl, Polatlı yok. Bu da merkezde sıkışmaya neden oluyor. Köyler yavaş yavaş boşalıyor. En az 2 ilçeyi büyütecek şekilde bir hedefimiz var. Çifteler buna en uygun ilçelerden bir tanesi bence. Planladıklarımızdan daha fazlasını yapmaya çalışacağız” diye konuştu.

İLERİYE YÖNELİK HİÇBİR PLANIM OLMADI

Siyasi hedeflerininin olup olmadığı sorunusan yanıt veren Ünlüce; "Bugüne kadar ileriye yönelik hiçbir planım olmadı. Eskişehir'de belediyecilik yapmak istiyorum. Ama zaman ne gösterir, bilemem" dedi. Seçimde hem büyük bir coşku hem de ilginç bir sessizlik olduğunu vurgulayan Ünlüce, “Bu sessizliği ben hep şuna yoruyordum; halk cevabını çok iyi verecek. Ülkede çok güzel bir başarı elde ettik. Asıl bundan sonrası önemli. Bu sorumluluğun farkında olmak çok önemli. İktidar yürüyüşüne başlamak gerekiyor. Müdürlerimizle bir toplantı yaptık ve ben onlara kimsenin yerini değiştirmeyeceğimi söyledim. Son 5-6 yıllık atamalarda benim imzam vardı zaten. Hep birlikte heyecanla çalışacağız. Çünkü çok işimiz, projemiz var. Ama o eğer yorulduysanız, çalışacak heyacanınız yoksa  ya emekli olun ya da yerlerinizi değiştireyim dedim” ifadelerini kullandı.

ONLİNE İÇİN SAYAÇLARA DEĞİŞECEK

Online su yükleme sistemini yavaş yavaş harekete geçireceklerini belirten Ünlüce, “Bunun için tüm su sayaçlarının değişmesi lazım. Bundan sonraki tüm sayaçlar buna uygun takılacak. Eski sayaçlarda kademeli olarak değişecek. Ama sayacını değiştirmek isteyenler olursa, onları değiştireceğiz. Sayaç bedelinin ne kadarını belediyle ne kadarını vatandaş üstlenecek. Onun hesabını yapacağız” dedi.

Editör: Ayhan Aydıner