19 Mayıs 2013 tarihinde açılışı yapılan ve balmumu heykel müzelerinin Türkiye’deki ilk örneği olan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nde, başta Atatürk olmak üzere tarihi, kültürel karakterler ile geçmişten günümüze bilim, medya, sanat, siyaset ve spor dünyasında yer alan 200’ü aşkın ünlü isimlerin heykeli bulunuyor.
Geliri engelli ve kız çocuklarının eğitimi ile sağlık konularına harcanan müzenin koleksiyonuna, Yeşilçam efsanelerinden Türk sinemasının usta yönetmen ve oyuncusu Kadir İnanır’ın balmumu heykeli de eklendi. Üzerindeki kıyafetler, tespih ve diğer objeleri İnanır tarafından verilen heykel görevliler tarafından büyük bir dikkatle sergileneceği alana yerleştirildi. 
Geçirdiği rahatsızlık sonucu hastanede tedavisi süren Kadir İnanır’ın (74) ülkemiz için çok önemli bir değer olduğunu belirten Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Türk sinemasının efsanelerinden Kadir İnanır’a geçmiş olsun diyor, acil şifalar temenni ediyorum. Çalışmamız tamamlandı ve balmumu müzemize İnanır’ın heykeli de eklendi. Ülkemizin yetiştirdiği değerleri gelecek nesillere tanıtmak, onları anlatmak gibi bir görevimiz olduğu asla unutulmamalı. Umarım kısa sürede kıymetli sanatçımız sağlığına kavuşur ve müzeyi birlikte ziyaret ederiz.” dedi.
Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri Kadir İnanır ve Türkan Şoray, 3 Haziran 2022 tarihinde Başkan Büyükerşen’in davetiyle Eskişehir’de bir araya gelmiş, İmren Erşen Oya Müzesi açılışına katılmışlardı. Müze, “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin müziği eşliğinde açılmış, törende Başkan Büyükerşen, sanatçıların balmumu heykellerinin yapılarak müzede yer alacağını ifade etmişti.

Türkiye'nin ilk erkek arp sanatçısı Çağatay Akyol Senfoninin Konuğu Oldu Türkiye'nin ilk erkek arp sanatçısı Çağatay Akyol Senfoninin Konuğu Oldu

Editör: Ayhan Aydıner