banner112
banner105
banner47

Gazeteciye plastik mermi

2021 yılının ilk ayı gazetecilere yönelik yoğun fiili saldırılara;  basın kuruluşlarına yönelik ağır yaptırımlara ve yolsuzluk-taciz konulu haberlere erişim engellerine sahne oldu. CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kamuoyu ile paylaştığı Basın Özgürlüğü Raporu’na göre, yılın ilk 35 gününde Türkiye’nin dört bir yanında 30 gazeteci fiili saldırılara uğradı. Boğaziçi gösterilerinde haber takibi yapan gazeteciler polisin plastik mermilerinin hedefinde yer aldı. Yılın ilk ayında 29 gazeteci hakim karşısına çıktı, 5 gazeteci gözaltına alındı, 1’i tutuklandı.  Çakırözer basın kuruluşları ve gazetecilere yönelik tabloyu, “Halkın haber alma hakkının korunması açısından, gerçeklerin peşinde koşan gazetecilerin can güvenliğinin sağlanması devlet kurumlarının birinci önceliği olmalıdır. Saldırılar karşısında yürütülen cezasızlık politikası son bulmalıdır” dedi.  CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 2021 yılının ilk ayına ilişkin Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı. Çakırözer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi kararına uyulması yönünde verdiği mütalaasına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Çakırözer, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasa Mahkemesi kararına uyularak Enis Berberoğlu hakkındaki infaz işlemlerinin durdurulmasını talep etti.  Bu talep doğrultusunda İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Milletvekilimiz Enis Berberoğlu için bir an önce yeniden yargılanma işlemlerini başlatmalıdır. Berberoğlu hakkındaki infazın durdurulması, hükmün kaldırılarak, dosyanın Meclis’e gönderilmesi ve Enis Berberoğlu’nun hak ettiği Milletvekili görevine bir an önce dönmesi sağlanmalıdır. Bu Anayasa Mahkemesi’nin iki kez verdiği hak ihlali kararının gereğidir” dedi.

Çakırözer’in kamuoyu ile paylaştığı raporda öne çıkan bulgular şunlar:

35 günde en az 30 gazeteci güvenlik güçleri ve sivil şahısların saldırılarına maruz kaldı.

-KRT TV programcıları Afşin Hatipoğlu ve Osman Güdü, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu sokak ortasında saldırıya uğradılar. Aksaray’da Anadolu’nun Sesi Gazetesi Haber Koordinatörü İzzet Tınmaz, Aydın’da gazeteciler Murat Uçkaç ve Kıymet Sarıyıldız, Uşak’ta Egem TV Kameramanı Feyzi Tokat ile Muhabir Umuhan Şahin, Rize Nabız Gazetesi Fındıklı Muhabiri Ali Osman Ertaş, Ankara’da Mezopotamya Ajansı Muhabiri Mehmet Günhan haber takibi sırasında darp edildi.

-Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektöre yönelik protestoları takip eden gazeteciler güvenlik güçlerinin hedefinde yer aldı. Halk TV’den Erdinç Yılmaz, Murat Erkmen, Artı TV’den Bilal Meyveci, Sendika.Org’dan Murat Bay, Cumhuriyet’den Nagihan Yılkın, Dokuz8’den Fatoş Erdoğan ile gazeteciler Elif Akgül ve Kazım Kızıl’ın da aralarında bulunduğu 20’ye yakın gazeteci polisin plastik mermilerinin hedefinde yer aldı, tartaklandı.

-5 gazeteci gözaltına alınırken biri tutuklandı. JinNews muhabirleri Habibe Eren, Öznur Değer, serbest gazeteci Eylül Deniz Yaşar, Mezopotamya Ajansı muhabiri Mehmet Aslan ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp gözaltına alınırken aralarından Mehmet Aslan tutuklandı.

-Aralarında Müyesser Yıldız, İsmail Dükel, Hazal Ocak ve Alican Uludağ'ın da bulunduğu, hakim karşısına çıkan 29 gazeteciden 4’ü 4 yıl 10 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. 4 gazeteci hakkında yeni davalar açıldı. 2 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. Gazeteci Melis Alphan’a 2015 yılındaki bir fotoğrafı nedeniyle terör propagandası gerekçesiyle dava açılırken, Can Ataklı ve Pelin Ünker hakkında da ifadeleri ve haberleri nedeniyle soruşturma başlatıldı.  Sözcü yazarı Yılmaz Özdil’in de 2 yıla kadar hapsi istendi. Milletvekillerinin katılımıyla düzenlenen protesto yürüyüşünü takip eden gazeteci Ruşen Takva ifadeye çağrıldı. 

-Siyasetçiler gazetecileri hedef göstermeyi sürdürdü. Karar yazarları Elif Çakır, Yıldıray Oğur ve Taha Akyol açıkça tehdit edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol