banner198
banner205
banner47

Tüccar kapanma desteği istiyor

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, odanın Nisan olağan meclis toplantısında tam kapanmanın tüccara etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda konuşan Güler, tam kapanma tedbirleri kapsamında faaliyetleri durdurulan işletmeler için destek verilmesi, bu işletmelerin vergi, SGK, çek-senet vb. gibi yükümlülüklerinin ertelenmesi gerektiğini belirterek, ETO olarak tüccarın kredi ve çek ödemelerinin ve diğer sektörlere olan borçlarının tam kapanma döneminde ertelenmesi için TOBB nezdinde girişimde bulunduklarını söyledi.

Özellikle hizmet sektörüne destek gerekiyor

Pandeminin etkilerinin sürdüğünü ve tam kapanmanın kaçınılmaz olduğunu belirten Güler, ancak işletmelerini kapatmak zorunda olan tüccar ve esnafın kapanma tedbirleri sebebiyle zor duruma düşeceğini ve bu durumun telafi edilmesi gerektiğini kaydetti. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmaların kapalı olması sebebiyle desteğe ihtiyacı olduğunu belirten Güler, bu firmalara kapalı olduğu süre boyunca kira, vergi vb. gibi ödemeler için destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Süpermarketlerin avantajı sona ermeli

Tam kapanma süresi boyunca süpermarket zincirlerinin satış yapacağı ürünler için düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirten Güler,  tam kapanma sebebiyle birçok sektördeki firmanın faaliyet gösteremeyeceğini bu sebeple süper market zincirlerinin A’den Z’ye her ürünü satmasına müsaade edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Süpermarket zincirlerinin pandemiyi avantaja çevirmesine engel olunması gerektiğini belirten Güler haksız rekabete izin verilmemesinin önemine değindi.

Kapalı olan işletmeler ödemelerini nasıl yapacak?

Kapanma tedbirlerinde ticari hayatı zora sokacak belirsizlikler olduğunu belirten Güler, belirlenen sektörlerdeki firmalar dışındaki tüm işletmelerin kapalı olacağını ancak vergi daireleri, banka vb gibi yerlerin açık olması sebebiyle ticari yükümlülüklerin devam ettiğini hatırlattı. Firma yöneticilerinin çalışanların maaşlarını ödemek, vergi vb gibi ödemeleri yerine getirmek için dışarı çıkmak zorunda olduğunu belirten Güler, bu belirsizliğin sona erdirilmesi için işletmelerin yükümlülüklerinin ertelenmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca dükkanları kapalı olan tüccar ve esnafın para kazamadığı için ödeme de yapamayacağını belirten Güler, tüccar ve esnafa tam kapanma desteği sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol