banner235
banner47

Yeryüzü Ekoloji Okulu’nda eğitim

Tepebaşı Belediyesi’nin, Sakin Okul Eğitim Kültür ve Sanat Derneği ile birlikte hayata geçirdiği Yeryüzü Ekoloji Okulu Projesi, kentte yaşayan insanlar ve özellikle çocuklar için deney, gözlem ve eğitim alanları sunmayı sürdürüyor. Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası yanında hazırlanan alanda faaliyetlerini gerçekleştiren Yeryüzü Ekoloji Okulu; doğayla ilişki kurmayı, doğaya erişimi, bir arada yaşama kültürünü, sürdürebilirliği, yerel ekosistemle oynamayı, toplumsal aktivizmi, mekanı tanımayı ve mekan bilincini ön plana çıkarmayı amaçlıyor. Normalleşme süreci ile Yeryüzü Ekoloji Okulu’nda düzenlenen atölye çalışmaları arasında; Masal, Sinema Gecesi, Oyun Gecesi, Oyunlarla Geri Dönüşüm ve Sürdürülebilir Şehirler atölyeleri yer alıyor. Devam eden atölyeler için kayıtlar da sürüyor.

Masal Atölyesi

Masal anlatıcısı eşliğinde katılımcı 15 çocuk ile birlikte Yeryüzü Ekoloji Okulu’nda Masal Gecesi atölyesi düzenlendi. Atölye ile yaratıcı düşünme becerilerinin gelişimine destek vermek, dinlediği masallardaki karakterler hakkında hayaller kurmasını sağlamak, olayların gelişimine göre iyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi öğrenmesi amaçlanıyor.

Çocuklar suyun kıymetini öğreniyor

Yeryüzü Ekoloji Okulu’nda, National Geographic tarafından çevrimiçi yayınlanan 25 Litre adlı belgesel, katılımcı 20 çocuk ve aileleri ile birlikte izlendi. Belgesel, gelecekte tüm dünyayı etkisi altına alacağı öngörülen su kıtlığına dikkat çekerken su sorununun ülkemize ve yaşamlarımıza olası etkilerini gözler önüne sermeyi hedefliyor. Belgeselden çok etkilendiklerini belirten çocuklar geleceklerini korumak için su tüketimlerine dikkat edeceklerini belirtti. Kontenjanların sınırlı olduğu atölyeler ve yapılan atölye çalışmalar hakkında bilgi almak isteyenler, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne 0 (222) 211 40 00 / 3085 numaralı telefondan ulaşabiliyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol