banner189
banner47

Gökpınar il e tarım alanları suya kavuşacak

DSİ Genel Müdürü Yıldız, Eskişehir’de Gökpınar Barajı inşaatında incelemede bulunarak, çalışmalarda gelinen seviye hakkında bilgi aldı. İncelemelerinin ardından açıklamada bulunan Yıldız, ‘’DSİ olarak Eskişehir ilimize yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya devam ediyoruz. Bugün ekibimiz ile inşaatı devam eden Gökpınar Barajımızda incelemede bulunduk. Gövde dolgu çalışmaları devam eden Eskişehir Gökpınar Barajı'nın tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 60 bin 800 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Barajımızın gövde dolgusunda yüzde 90 gerçekleşme sağlanmış durumda” ifadelerini kullandı.
Gökpınar Barajı’nın toplam gövde dolgu hacminin 1 milyon 427 bin 268 metreküp olduğunu belirten Yıldız, “1 milyon 300 bin metre dolgu imalatı tamamlanmıştır. Kalan 127 bin 268 metre gövde dolgusu, dipsavak mekanik aksamı ve dolusavak imalatlarının 2021 yılı ağustos ayında tamamlanması hedeflenmektedir. 2021 yılı sulama sezonu sonunda, yani eylül ayında inşallah Gökpınar Barajımızda su tutmayı planlanmaktayız” dedi.
Yıldız, açıklamasının devamında şunları kaydetti:
“Temelden yüksekliği 53 metre ve su depolama kapasitesi 120 milyon metreküp olan Eskişehir Gökpınar Barajı'nın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile 2021 birim fiyatları ile dekar başına 770 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 47 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Çalışmalarda emeği geçen DSİ ve yüklenici firma çalışanlarımıza teşekkür ediyor, yatırımlarımızın Eskişehir ilimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol