İlk, Orta ve Lise öğrenimini burada tamamlayan Özkan Alp, Lisans eğitimine, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesininde tamamlamıştır.

1997 yılında Anavatan Partisi Beylikova İlçe Başkanı olarak siyasete giren Özkan ALP, 29 Mart 2009 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Beylikova İlçe Belediye Başkanı olmuştur.

30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçiminde ikinci kez; 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçiminde üçüncü kez AK Parti’den Belediye Başkanı olarak seçilmiş olup; halen bu görevini devam ettirmektedir.

Ak Yatırımlar sayesinde birçok projeye imza atan Başkan Özkan ALP başlıca, İlçedeki sağlık sorunu ise İlçe Devlet Hastane Binasını hizmete açarak çözdü. Eğitimde İlçedeki okul sayısını 4 katına çıkarmış, Meslek Lisesi ve Atölye Binası, Yatılı İmam Hatip Orta Okulu ve Lisesi, Yatılı Fen Lisesi, 600 kişilik modern öğrenci yurdu, 3D Sinema ve Konferans Salonu, annesinin adına yaptırdığı Anaokulu ve Kreş gibi eğitim yatırımlarına destek sağlamıştır.

İlçenin Tüm altyapı sorunlarını çözmek için, öncelikle sayısal imar planı getirdi. İlçe kanalizasyon hattı döşendi, içme suyu hattı yenilendi, doğalgaza kavuştu ve bütün cadde ve sokaklarda sıcak asfalt, tretuvar çalışmalarını tamamlandı, kamu binaları restore edilerek modern kültürel bir görünüm kazandırmıştır.

Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan uzak durmaları ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak amacıyla ilçeye 11 adet futbol sahası, voleybol sahaları, kapalı ve açık spor kompleksleri, tenis kortları ve İlçe Stadyumu kazandırmış; Gençlik Merkezi, İlçe Halk Kütüphanesi, yüzme havuzu ve aqua park gibi birçok tesis kazandırarak bu tesislerde çocuklarımıza ve gençlerimize ücretsiz kurs verilmesini sağlamıştır.

Halkımızın refahı için, Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisleri inşa etmiş, Millet Bahçesi ve Mesire Alanları yaparak hizmete açmıştır. Ayrıca kadınlara yönelik etkinlik ve kurslar için Kültür Evi hizmet binası, ilçeye gelen misafirler içinde Belediye Hamamı ve Belediye Otelini yenileyerek hizmete açılmasını sağlamıştır.

İlçemizdeki konut İhtiyacının karşılanması için, TOKİ tarafından alt gelir grubu için yapılan 48 adet konut sahiplerine teslim edilmiş, diğer gelir grupları için 200 adet 2+1 ve 3+1 konutların yapımına başlanmıştır. Nüfus artış eğilimi gösteren ilçede belediyeye ait 18 daire tadil edilmiş ve 16 adet yeni konut inşa edilmiştir.

Tarım ve Hayvancılık anlamında ilçenin çehresini değiştirmiş; Beylikova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesinin kuruluş ve hizmete girmesine öncülük etmiştir.

Tüm mahallelerimizde arazi toplulaştırma çalışması yapılmış ve ekilebilir arazi miktarı artırılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın “Ekilmedik Tek Karış Toprak Kalmayacak” direktifleriyle âtıl durumda bulunan 4 Milyon m2 arazi, Beylikova Belediyesi tarafından işlenerek tarıma açılmış, belediye ve ülke ekonomisine katkı sağlanmıştır.

Eskişehir Porsuk Çayından kışın boşa akan suyu Beylikova Sulama Barajının depolayarak, Belediye tarafından işletilmesini sağlamıştır. Böylece 23.000 dekar kuru tarım arazisi, suya kavuşmuş, ürün çeşitliliği artmış ve sene de iki ürün yetiştiren çiftçimizin gelirleri 5 katlanmıştır.

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, çalmadık kapı ve girmedik gönül bırakmayacağız sözlerini şiar edinerek Ak Parti İl ve İlçe teşkilatı ile birlikte her yıl düzenlenen Anneler gününde evlerini ziyaret ederek onların ellerini öptük ve küçük hediyeler ile gönüllerini alındı. Kadınlara yönelik piknik, gezi ve eğlenceler düzenledi. Her sene Ramazan ayı boyunca 1000 kişilik iftar sofraları kuruldu. Halkın iyi ve kötü günlerinde cenaze, düğün ve sosyal etkinlerinde ücretsiz çadır, sandalye ve masa kurarak katılım sağlandı.

Belediye Başkanlığı görevi dışında sivil toplum kuruluşlarında da aktif rol oynayan Başkan ALP, S.S. Beylikova İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanlığı, Beylikova İlçesi Süt Üreticileri Birliği Başkanlığı, Beylikova Sulama Birliği Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir. Bunun dışında Eskişehir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Delegeliği, Beylikova BEYDER kurucu üyeliği, Beylikova Spor Kulübü Başkanlığı, Türk Kızılayı Genel Merkez Üst Kurul Delegeliği görevlerini de yürütmüştür. Enerji, İnşaat ve Gıda alanında faaliyet gösteren aile şirketi üzerinden ticaretle uğraşan Özkan ALP, Eskişehir Ticaret Odası ve Eskişehir Sanayi Odası’na üyedir. Evli ve iki çocuk babasıdır