banner8
banner47

Bu haber kez okundu.

Tepebaşı'nın muhteşem çocukları

Sistema’ 1975 yılında Venezüella’da piyanist besteci José Antonio Abreu’nun başlattığı ve kendisinin deyimiyle “Yoksulluk ve suçla mücadele eden sosyal bir sistem.” Başının üzerinde doğru dürüst damı, sofrasında ekmeği, ayağında pabucu olmayan, sefalet, suç ve uyuşturucu batağından başka bir geleceğin ufukta görünmediği gecekondu çocuklarını müzikle kurtarmak amacıyla 1975 yılında Venezuela’nın Caracas kentinde başlatılıp bütün ülkeye yayılan idealist bir müzik eğitimi programıdır. Sistemin yaratıcıları toplumun sadece üst-orta sınıfının çocuklarının keman çalabileceği efsanesini yıkmayı başardı. Amatör müzisyen ve iktisatçı José Antonio Abreu tarafından başlatılan “El Sistema” programı, gecekondu çocuklarının ellerine orkestra çalgıları vermekle kalmıyor, onların okula gidebilmeleri için gerekli olan burs ve yol parasını da sağlıyor. Küçük yaştan itibaren şiddet ortamında yaşamaktan başka bir dünya bilmeyen bu çocuklar, teneke mahallerinden çıkıp okullarının kapısından içeri girdiklerinde bir müzik aleti çalarak bambaşka bir dünyaya adım atıyor. Venezuella’da hayata geçirilen “El Sistema” projesinin benzerini Tepebaşı Belediyesi de gerçekleştirdi.

Tepebaşı Belediyesi “İki Elin Sesi Var” adlı sosyal projeyle çocukların zararlı alışkanlıklar edinmesini önlemeye çalışıyor. Önce dar gelirli ailelerin çocuklarına müzik aletleri verilerek, ücretsiz olarak eğitildi. Tepebaşı Belediyesi bu eğitim sonrasında müzik aleti çalmayı öğrenen miniklerden Çocuk Senfoni Orkestrası kurdu. Eskişehir’in çağdaş ve aydın insanları bu orkestraya kemanlar alıp, bağışlayarak, Tepebaşı Belediyesi’nin bu sosyal projesine destek verdi. Tepebaşı Belediyesi tarafından kurulan ve elde ettiği başarılar ile ünü ülke sınırlarını aşan İki Elin Sesi Var Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası, yeni başarılara imza atmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. 2015 yılında Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın öncülüğünde, sosyal bir proje olarak hayata geçirilen orkestra, 40 çocuk ve bağışlar ile sağlanan 40 enstrüman ile kuruldu. Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası, Venezuela’daki “El-Sistema” örneğinden yola çıkılarak mahallelerdeki çeteleşmeyi, çocukların uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara kapılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Orkestra öğrencileri, 7-17 yaş arası tüm çocukları herhangi bir ücret almadan, yetenek sınavından geçirmeden, herhangi bir ön eğitim aramadan belirlenirken; karşılıklı saygı, anlayış, farklılıkları kabullenme gibi kavramları kazandırma hedefleri benimsendi. Belçika'nın Neerpelt kentinde Avrupa Genç Müzisyenler Festivali'ne katılan Tepebaşı'nın gururu çocuklar, jüri önünde verdikleri konserin ardından yarışmada üçüncü olarak Türkiye’nin de gururu olma başarısı göstermişti. Öğrenciler daha sonra Fazıl Say ile aynı sahneye paylaşarak konser verme onurunu yaşamıştı. Muhteşem çocuklar, 2020 yılına “merhaba” dediğimiz günlerde ise yine usta isimler ile birlikte sahne aldı. Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Yeni Yıl Konseri’nde orkestraya, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü ve Orkestra Şefi Rengim Gökmen ile Devlet Sanatçısı Gülsin Onay eşlik etti. Gecede müthiş bir performans sergileyen orkestra, sahnelediği başarılı performans ile salonu dolduran müzikseverlerden tam not aldı. Yeni yıla da muhteşem bir başlangıç yapan orkestra, yazacağı yeni başarı öyküleri için çalışmalarına aralıksız biçimde devam ediyor.

Bugün bünyesinde aktif olarak 550 öğrenci bulunan ve kısa sürede önemli başarılar elde ederek büyümeye devam eden orkestra, kurulduğu günden bu yana 2262 öğrenciye ulaştı ve Eskişehir’in yanı sıra Türkiye’de çeşitli kentlerde ve yurtdışında birçok konsere imza attı. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da birçok ödüle layık görülen İki Elin Sesi Var Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası hakkında, “Ben diş hekimiyim ve kente hep hekim gözüyle bakıyorum. Kentte fiziki alanlar, yeşil alanlar, rutin belediyecilik hizmetleri gibi çalışmalar temel görevlerimiz ama esas olan ve şehri dolduran sosyal, sanat, spor ve sağlık projeleridir. İki Elin Sesi Var projesine, 40 enstrümanla başladık. Süreç çok başarılı geçti; çocuklarımız çok sayıda konser verdi. Bu çocuklarımızın başarısı bizleri çok memnun ediyor. İki Elin Sesi Var Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası ile önemli ödüller aldık. Daha çok ödüller alacaklarına inanıyorum. En büyük ödülleri ise Türkiye’ye çağdaşlığın nasıl olduğunu anlatıyorlar. Bir çocuk neler yapabilir, bunu anlatıyorlar. Dayanışma, birlikte olma, sosyalleşme, paylaşma… Her anlamda Türkiye’ye örnek oluyorlar. Onları tek tek kutluyorum” sözlerini kullandı.

İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’nın Aldığı Ödüller

•  2015 - Çağdaş Gazeteciler Derneği Sanat kategorisinde alınan ödül

•  2016 - Neelpert Genç Müzisyenler Festivali – Orkestralar kategorisinde Avrupa 3.cülüğü

•  2017 - Özel Kalem Dergisi – Sosyal Sorumluluk Kategorisinde ödül

•  2018 - Sağlıklı Kentler Birliği – Sosyal Sorumluluk kategorisi birincilik ödülü

• 2019- 6.’sı düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestramız, Sosyal Etki kategorisinde ödüle layık görülerek İstanbul’a davet edildiler.

Çocuk Senfoni Orkestrası Eğitim ve Çalışma Merkezi’ne önemli ziyaretler

  • El Sistema eğitmenlerinden Felix Briceno ve El Sistema İngiltere eğitmenlerinden Lucy Maguire
  • Venezuelalı yan flüt virtiözü HuascarBarradas Ve Quartet
  • Genç besteci piyanist Sinem Altan ve solist soprano Begüm Tüzemen
  • Küba Ankara Büyükelçisi Alberto Ganzelez Casals
  • Dünyanın en ünlü piyano ikililerinden Güher-Süher Pekinel Kardeşler
  • Orkestra şefleri Rengim Gökmen, GürerAykal, Cemi’i Can Deliorman
  • Piyanist Cem Babacan
  • Muammer Sun, Efdal Altun

Katılım Plaketleri

•  2015 - Şefika Kutluer Festivali Katlım Plaketi

•  2016 - UNICEF 70. Yıl Kutlaması Katılım Plaketi

•  2017 - Çanakkale Müzik Festivali Katılım Plaketi

Bugüne kadar toplamda 26 konser gerçekleştiren İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası öğrencilerinden 20 çocuk konservatuvar kazandı, 25 çocuk da güzel sanatlar okuyor. Orkestra, yaklaşık yüzde 60’ı bağış 294 enstrüman ile sanat hayatına devam ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol