banner97
banner47

Tepebaşı'nın dünya gururu

Marka kent olma yolunun akıllı kent yatırımlarından geçtiği günümüzde, yatırımlarını Remourban-Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi ile taçlandırarak tamamlayan Tepebaşı Belediyesi, ülkemizin uluslararası rekabette güçlenmesine katkı sağlamaya devam ediyor. Beş yıl süre içerisinde tamamlama sözü verilen ve 57 villanın dönüşüm kapsamında yenilenmesi ile oluşturulan Yaşam Köyü’nde; Alzheimer hastalarını misafir edecek konukevinden çeşitli etkinliklerin yapılacağı atölyelere kadar toplumun tüm kesimlerinin sosyal hayata katılmasına yardımcı olacak tesisler bulunuyor. Avrupa Birliği Ufuk 2020 Çerçeve Programı Karnesi’nde Tepebaşı Belediyesi aldığı tek projenin hibe miktarı olan 3 milyon 785 bin Euro ile listede 6. sırada yer alan tek belediye oldu. Tepebaşı Belediyesi proje kapsamında, var olan bir bölgeyi (Aşağısöğütönü Mahallesi’nde bulunan ve TOKİ’den belediye devredilen 57 villalık bir alanı) sosyal bir oluşum için akıllı dönüşüm çerçevesinde yeniledi.

Böylelikle Yaşam Köyü’nde gençlerin, yaşlıların, engellilerin, Alzheimer hastalarının ve sanatseverlerin bir araya geldiği bir bölge oluşturuldu. İspanya’dan 7, Türkiye ve İngiltere’den 5, Belçika’dan 2, Macaristan, Almanya ve İtalya’dan 1 iş ortağının yer aldığı Ufuk 2020 çerçevesindeki Remourban-Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi, 7 ülkeden toplam 22 ortaktan oluşan bir konsorsiyumdan oluşuyor. Projede 3 uygulayıcı ve iki izleyici kent yer alırken, Tepebaşı Belediyesi uygulayıcı ve yol gösterici kent olarak konsorsiyumda yer alıyor. Tepebaşı Belediyesi, 2015 yılında başladığı ve 5 yıl süre içerisinde tamamlama sözünü verdiği projeyi tamamlamış durumda.

  • Ana Başlıklar
  • Enerji Verimliliği
  • Sürdürülebilir Ulaşım
  • Bilgi ve İletişim Teknolojileri
  • Yaygınlaştırma
  • Enerji verimliliği

Belediyenin 9110 m2’lik bina yüzey alanında enerji verimliliğinin artırılması için bina kabuklarının ve doğrama sistemlerinin yenilenmesi. Bölgesel ısıtma sistemi kurulması, enerjisini güneşten alan su kaynaklı ısı pompası sistemleri kurulması. Isıtma ve sıcak su ihtiyacının karşılanması için ilave olarak solar güneş panelleri organik atık yakıt kazanları kullanılacaktır. Tüm çevre ve bina aydınlatmaları led armatürlerle değiştirilecek, konfor şartlarını iyileştirmek amacıyla ısı geri kazanımlı havalandırma sistemleri projelendirilecektir. Güneş enerjisi santrali 150 KW’tır. 

Sürdürülebilir Ulaşım

Bileşenlerden biri de ulaşımda verimliliğin artırılmasıdır. Bu kapsamda kamusal hizmetler için 4 adet elektrikli otobüs ve Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 22 adet hibrid araç alındı. Akıllı ulaşım sisteminin bir parçası olarak 6.8 Km Tramvaya entegre bisiklet yolu ve 30 elektrikli bisiklet de halkımızın kullanımına sunulacaktır.

İletişim ve bilişim teknolojileri

Faaliyetlerin izlenebilir kılınması için SCMP- Smart city monitoring portal (akıllı şehir izleme portalı) kurulacaktır. Portal sayesinde binalarda üretilen ve tüketilen enerjinin nerede ne kadar tüketildiği, ne kadarının yenilenebilir kaynaklardan sağlandığı, ulaşım verileri, bisiklet kullanım verileri vb. izlenebilecektir. Bu veriler herkese açık olacaktır.

Yaygınlaştırma

Kent sakinleri ile proje faaliyetleri paylaşılarak farkındalıklarının arttırılması ve projeye doğrudan katılımların sağlanması hedeflenmektedir. Proje programı kapsamında, Ar-Ge süreçleriyle gerçekleştirecek yenilikçi sistemlerin ve yeni teknolojilerin kullanılmasına öncülük edecek, ülkemizde bundan sonra uygulanacak akıllı şehir projeleri için de bir model ve örnek bir proje olacaktır. Bu projeyle, Tepebaşı Belediyesi gerçekleştirilen yeniliklerin daha sonra büyük çapta şehirlere yaygınlaştırılması için stratejiler geliştirilecektir. Şehirdeki enerji etkinleştirmesiyle, hava kirliliği ve karbondioksit emisyonu düşük olan sürdürülebilir ulaşım uygulamalarıyla, yeni iş alanlarıyla, sosyal ve ekonomik hareketliliğiyle ve katılım süreçleriyle çağdaş, yenilikçi ve akıllı bir kent oluşturulması hedeflenmektedir.

4 başlıkta REMOURBAN

Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi 4 ana başlıktan oluşurken; proje çerçevesinde Türkiye’de ilk kez uygulanan yenilikler dikkat çekiyor. Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi 4 ana başlıktan oluştuğunu aktaran Başkan Ataç, “Yarının şehirleri için Küresel Akıllı Şehir Modeli olacak, uluslararası ölçekte bir projeyi tamamlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. Proje çerçevesinde Türkiye’de ilk kez uygulanan yenilikler dikkat çekiyor. Bu başlıklar çerçevesinde proje dahilinde bulunan binalarda enerji verimliliğinin arttırılması hedefleniyor ve binalarda fosil yakıt kullanılmıyor. Projemizdeki tüm iyileştirilme uygulamalarıyla ve alternatif ısı kaynaklarıyla (yeşil enerji kaynaklarıyla) enerji tasarrufunda yüzde 53, karbon emisyonunda ise yüzde 63 azalma hedefliyoruz. Proje ile sürdürülebilir ulaşım çerçevesinde 4 adet yüzde 100 elektrikli otobüs, 22 hibrit araç ve 30 akıllı elektrikli bisiklet hizmete girdi. Ulaşım uygulamasında ise enerji tüketiminde yüzde 70 ve karbon emisyonunda yüzde 70 oranında bir azalma öngörüyoruz. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında verilerin izlenebilirliği ve takibi yapılarak ‘Akıllı Kent İzleme Portalı’ oluşturulması da projemizin ana başlıkları arasında yer alıyor. Ana başlıklardan ‘Projenin Yaygınlaştırma ve Tekrarlanabilirliği’ ise Yaşam Köyü’ndeki model uygulamadan elde edilen deneyim ve bilginin, tüm kente yaygınlaştırılması da projemizin hedefleri arasında” sözlerini kullandı.

Küresel Model

Tepebaşı Birleşmiş Milletler Örgütünün destekleri ile Etiyopya’da düzenlenen 14. İnsan Yerleşimleri Küresel Forumu’nda Akıllı Kent Gelişimi” kategorisinde “Küresel Model” ödülü alan Türkiye’nin ilk belediye başkanı olmasını da değerlendirdi. Başkan Ataç, “Bu ödülü almak, şahsımdan öte tüm Eskişehir halkı için onur verici. ‘Dijital Çağda Kentlerin ve İnsan Yerleşimlerinin Sürdürülebilir Gelişimi’ teması ile düzenlenen forumda, Sürdürülebilir Kentler ve İnsan Yerleşimleri konusunda, REMOURBAN - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi’nin tanıtımı için organizasyona davet edildim. Tepebaşı Belediyesi olarak uluslararası alanda pek çok önemli referanslarımız zaten var. İnsan odaklı, sosyal, temiz enerji ve çevre politikalarımız çerçevesinde hayata geçirdiğimiz projeler ve REMOURBAN - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi ile dünyaya örnek olarak ülkemizi temsil etme gururu ve onurunu yaşıyoruz. Birleşmiş Milletler örgütünün destekleriyle Etiyopya’nın ve Afrika Birliği’nin başkenti Addis Ababa’da gerçekleştirilen ‘Akıllı Kent Gelişimi’ alanında “Küresel Model” ödülüne layık görüldük. Tepebaşı artık bir Küresel Model. Bu ödülü almaktan ve ülkemizi burada ilk kez temsil etmekten dolayı çok mutlu oldum. Bu başarının sırrına gelirsek; yaptığımız her işin odağında insanımız yer alıyor. Yaptığımız her projede, kırsaldan kent merkezine kadar tüm vatandaşlarımızın kaliteli ve eşitçe hizmet alma hakkını birinci planda tutuyoruz. Bu anlayış ile birlikte dünyayı yakalayan projeler üretiyoruz. Tepebaşı Kent Enstitüsü, Şirintepe Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası gibi projelerimiz bu anlayış ile ortaya koyduğumuz diğer başarılı işlerimizden sadece bazıları. Böylelikle başarı ve ödüller de kendiliğinden gelmiş oluyor” sözlerini kullandı. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol