banner8
Öne Çıkanlar Müziğin Mutfağı Utku Çakırözer Tepebaşı Hüseyin Baş Tepebaşı Belediyesi
banner47

Bu haber kez okundu.

Esnaf bu kapıyı kapatmamalı

Eskişehir Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi ne zaman kuruldu? Kuruluşunun amacı neydi? Ne kadar üyesi var?

Eskişehir Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi 1956 yılında kuruldu. O günden bugüne kadar esnafına destek, başta hükümetimiz olmak üzere esnafa düşük faizli kredi temin etmek ve kefalet etmek amacıyla kuruldu. Türkiye genelinde 960 esnaf kefalet kooperatifi var. Bizim Eskişehir’imiz de yakın bir zamana kadar tek kooperatif olarak görev yapıyordu. Biz bu tek kooperatif olması sebebiyle Eskişehir’de ki esnafımıza kredi konusunda yetişemedik. Şehrimizde ‘ikinci bir kooperatif olsun’ dedik. İsmini de Yunus Emre’den aldığımız Yunus Emre Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifini şahsım o zaman Bölge Birliğinde de başkan Vekili olarak kurulmasına yardımcı oldum. Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen’le birlikte bu konuda çalıştık. Kurulması için bölge birliğine çalışmalarımızı sunduk ve Yunus Emre’de çalışacak personelimize Eskişehir Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi’nde 15-20 gün staj verdik. Biz de rekabet diye bir şey yoktur. Faydalı olalım istedik. Biz Eskişehir esnafına ne kadar burada fazla imkan sağlarsak, ne kadar çok kredi dağıtırsak biz o kadar memnun oluyoruz. Ve bunu da başardık. Şu anda da Yunus Emre Esnaf Kefalet Kooperatifi de kredi dağıtmakta. Biz 1956 yılından bugüne kadar burasını kuranlar Allah rahmet eylesin Kadriye Çınbarcı, Veli Ekmekçioğulları gibi. Eskişehir’in önemli markası Sarar ilk kurulduğunda buradan kredi kullanan bir kurumdur. Sarar’ın dahi temelinde bir katkısı vardır. Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifinin oluşu esnafımız adına çok faydalı. Bunu içinde olan bilir. Neden derseniz biz küçük esnafa hitap ediyoruz. Eskişehir’de şu anda bizim burada kredi kullanan 10 bin üyemiz var. Ve biz yılda 200-250 milyon liraya kadar kredi dağıtıyoruz. Bu para Eskişehir piyasasına dağıtılıyor. Faizleri çok düşük. Hiçbir şekilde plasman sıkıntısı çekmedik. Plasmanımızın düzenli bir şekilde gelmesi ve biz kooperatif olarak düzenli bir şekilde çalışmamız sayesinde esnafımıza can suyu oluyoruz. Bizim şu anda devlete kooperatif olarak bir kuruş borcumuz yok. Bankaya bir kuruş borcumuz yok. Kooperatifimiz güçlü bir kooperatif olması sebebiyle buradaki riskleri biz göğüslüyoruz biz karşılıyoruz. Batak paramız yok. Kredi verip, alamadığımız paramız yok. Vatandaş dışarıdan zannediyor ki biz 200 bin liraya kadar veriyoruz. Yani 50 bin lira alacak olan da 200 bin liraya müracaat ediyor. 100 bin lira alacakta 200 bin liraya müracaat ediyor. Biz oturduğumuz yerden şuna 50 bin, buna 200 bin demiyoruz. Biz araştırıyoruz. Gücüne göre herkese en uygun krediyi sağlıyoruz. Biz de esnafın içinde seçimle buralara geldiğimiz için gücümüzün yettiği kadar yardımcı oluyoruz. İnsanlara diyorum ki bu kapıyı kapatmasınlar. Ben uzun süreden beri burada görev yaptığım için herkese lazım olduğunu söylüyorum.  Bu kredi herkese lazım. Yüzde 4,5 faizle böyle kredi dünyada yok.

“Eskişehir’in önemli markası Sarar ilk kurulduğunda buradan kredi kullanan bir kurumdur. Sarar’ın dahi temelinde bir katkısı vardır.”

Çekilen kredinin ödeme şartları nasıl oluyor?

-Yıllık %4,5 faizimiz. Ödeme şartımız 5 yıla kadar 6 ayda 1 taksit, 200 bin liraya kadar veriyoruz. İnsanlar buraya gelip de; “Başkanım bugün benim ödemem var” dediğinde hayır demiyoruz. İmkanları doğrultusunda kabul ediyoruz. Burası esnafın evi gibi. Biz de güçlü bir kooperatif olduğumuz için her konuda yardımcı oluyoruz. Hiç kimsenin göğsünden itmiyoruz. Biz bugüne kadar hiç insan ayrımı yapmadık. Bir insanoğlu çıkıp diyemez. ‘Suat Er ben şartları yerine getirmeme rağmen bana kredi vermedi’ diyemez. Aynı şartlarda ben de kredi kullanıyorum. Aynı şartları ben de uyguluyorum. Biz bu dosyayı hazırlandığı zaman bankaya gönderiyoruz. Bankada sisteme sunuyor. Sistem onay veriyor. Suat Er’in bir yerde senedi protesto olmuşsa, kredi kartı hacizliyse, vergi dairesinden e-haczi varsa sistem onay vermiyor. Bunu da vatandaş bilsin ve en önemlisi hükümet pandemiden dolayı ‘esnafa faydalı olsun’ diye bir yapılandırma çıkardı. Yapılandırmadan bahsedeyim; ilk defa size açıklıyorum yapılandırmayı bu arada.  Yapılandırma yıllardır borcunu ödeyememiş, temerrüt yükselmiş esnaf için çıktı.  Temerrüt faizi aldığı kredinin 4 katı bir faiz. Vatandaş gelip, bundan faydalansaydı faizleri silinecekti. Bunu da duyurduk vatandaşa. Ama ne yazık ki borçlu esnafın sadece çeyreği bu yapılandırmaya başvurmuş. Kalan dörtte üçüne yazık günahtır. Kalanlar bu borçları ödemeyecek mi? İlla ki ödeyecek. 5 yılda geçse 10 yılda geçse bu para ödenir, kalmaz. Böyle bir imkandan yararlanamadılar. Bu kapıyı esnafın kapatmaması lazım. Bu kapı esnafın cansuyudur.

Son bir yılda toplam ne kadar kredi verdiniz?

Hükümet pandemiden dolayı 25 bin lira destek kredisi çıkardı. 25 bin lira destek kredisi veriyoruz. 500 bin lira iş yeri edindirme kredisi veriyoruz. ‘Sıfır’ araç faturası getirene 500 bin lira veriyoruz. 200 bin lira işletme kredisi veriyoruz. Buradan alınan paranın 6 ay sonra ödeme planı veriyoruz. Esnaf kredi kefalet kooperatiflerinin sağladığı kolaylık hiçbir yerde yok. Ticaret odasına kayıtlı şirketler kredi kullanamaz. Küçük oda kaydı olanlar kullanabilir. Bizim bir yılda verdiğimiz kredi 200 milyon lirayı geçti. Yönetim olarak bundan gururluyuz. Fakat bu kredilerin dönüşü bizi korkutuyor. Ne kadar çok dağıtırsak mutlu oluyoruz. Hükümette bize destek oluyor ama dönüşte olmadığı zaman bizim takibimiz yükseliyor. Pandemiden dolayı Cumhurbaşkanı açıklama yaptı gidin 25 bin lira kredi alın. Biz de Cumhurbaşkanımızın sözü üzerine o verdiğimiz 25 bin liralık kredilerde esnafımıza çok yüklenmedik. 4-5 aydır dükkanları kapalı olan esnaflar var. Fakat 6 ay sonra bu kredilerin dönüşü olmalı. Dönüşler çok düşük olduğu zaman bizim takibimiz yükseliyor. Takibimiz yükseldiği zaman biz de plasman sıkıntısı yaşıyoruz. Hükümet o zaman bize diyor ki sen dağıtmış olduğun parayı toplayamıyorsun. Vatandaşımızdan tek ricamız aldığı kredinin borcunu gününde ödesin. Temerrüde düşmesin. Biz sadece bunu rica ediyoruz. Buradan kredi alacak hiç kimse eli boş gönderilmedi.

“Gücüne göre herkese en uygun krediyi sağlıyoruz. Biz de esnafın içinde seçimle buralara geldiğimiz için gücümüzün yettiği kadar yardımcı oluyoruz.”

Pandemi döneminde yapılan destekleri yeterli buluyor musunuz?

Oraya çok fazla girmek istemiyorum. Burada pandeminin dokunmadığı esnaf kalmadı. Benim temennim bir an önce ülkemizden ve dünyadan bu virüs belasının kalkması. Esnaf hala pandeminin acısını çekmekte, insanlar alışveriş yaparken tedirgin. Umarım bir an önce kurtuluruz ve derin bir nefes alırız.

“Ne yazık ki borçlu esnafın sadece çeyreği bu yapılandırmaya başvurmuş. Kalan dörtte üçüne yazık günahtır. Kalanlar bu borçları ödemeyecek mi?”

Eskişehir esnafının en büyük sorunu nedir?

-En büyük sorunumuz pandemi. Pazar ve market sektörü dışında herkes pandemiden epey etkilendi.

Siyasilerle milletvekilleriyle diyaloglarınız nasıl?

Uzun yıllardır bu görevi icra ediyorum ve sizlerle de sık sık görüşüyoruz. Benim bugüne kadar siyasetim olmadı. Hiçbir partide kaydım yok. Hiçbir parti ayrımım yoktur. Tüm siyasilerle çok samimiyim. Hangisine işimiz düşse görmeye çalışıyorlar.

“25 bin lira destek kredisi veriyoruz. 500 bin lira iş yeri edindirme kredisi veriyoruz. ‘Sıfır’ araç faturası getirene 500 bin lira veriyoruz. 200 bin lira işletme kredisi veriyoruz.”

Belediyelerle diyaloglarınız nasıl?

UKOME’de görevli olduğum için esnafımızın dertlerini orada sunabiliyorum. Büyükşehir’e dertlerimizi sorunlarımızı anlatmakta zorlanıyoruz. Yan belediyelerimizden Ahmet Ataç olsun, Kazım Kurt olsun bir telefonumuzla işlerimiz halloluyor.

Siz aynı zamanda en büyük meslek odası olan Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın da başkanısınız. Şoför esnafının en büyük sorunu nedir?

Şehir merkezinde taksi, taksi dolmuş, nakliyat gibi temsil ettiğimiz meslekler. Biz oda olarak fiyatlandırma konusunda yardımcı oluyoruz.  En büyük sorun şoför esnafında kamyoncular ve şehirlerarası otobüslerde yaşıyoruz. Hızlı tren tüm çevre illere var. Şehirlerarası otobüslerin iş yaptığı sadece yazın 3 ay var. Hızlı treni kötülemiyoruz fakat şehirlerarası otobüs yolculuğunu bitirmiş durumda. Kamyoncunun sorunu ise kimse dinlemiyor. Kimse yardımcı olamıyor. Kamyoncuda paradan başka her türlü belge var. Devamlı belge çıkarıyoruz ardını arayan yok. En büyük dert ve sorunları kamyoncu taşıyor.

“Vatandaşımızdan tek ricamız aldığı kredinin borcunu gününde ödesin. Temerrüde düşmesin. Biz sadece bunu rica ediyoruz. Buradan kredi alacak hiç kimse eli boş gönderilmedi.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol