banner8
banner47

Bu haber kez okundu.

"En büyük sorun ulaşım"

İYİ Parti’nin Eskişehir ve Türkiye’deki konumunu nasıl görüyorsunuz?

Biliyorsunuz ki, Mecliste grubu olan en genç parti biziz. Kuruluş aşamasından tutunda, baskın seçim yaparak bizi Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olma sorumluluğundan çeşitli oyunlarla dışarıda bırakmak istediler. Ancak Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in cesareti ve dirayetli önderliğinde tüm bu oyunların üstesinden geldik. Şimdi Genel Başkanımıza, Sayın Bahçeli tarafından yapılan “Eve Dön” çağrısını ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çağrıyı değerlendirmesini doğru okursak İYİ Parti’nin Türkiye’deki konumunu da ortaya koymuş oluruz. İktidar sayısal çoğunluğuna ve siyasal gücüne rağmen artık memleketi toparlayamayacağı bir noktaya gelmiştir ve vatandaşa hizmet ederek iktidarda kalmak yerine, muhalefette güçlü gördüğü İYİ Parti’yi yanına çekerek, iktidarda kalmanın yollarını aramaktadır. İYİ Parti, 18 yıllık AK Parti yönetiminden sonra iktidarın en büyük adayıdır. Partimizin Eskişehir’deki konumuna gelince, son seçimlerde Odunpazarı Belediyesi hariç seçimlere millet ittifakı çatısı altında katıldık. Odunpazarı’nda ciddi çalışmalar yürüttük. Partimizin yereldeki bilinirliğini arttırdık. İl başkanlığımız ve ilçe başkanlıklarımızla düzenlediğimiz organizasyonlar ve etkinliklerle günden güne güçlenerek yolumuza devam ediyoruz. Vatandaşlarımız artık şunu çok net biliyorlar ki, biz derdimizi problemimizi, sıkıntılarımızı İYİ Parti ile paylaştığımızda sesimiz meclisten duyuluyor, derdimizi dinlemek için yanımıza kadar geliniyor. İYİ Partimiz, su terazisi gibi doğruyu göstermeye devam ettikçe hem yerelde hem de Türkiye’de vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin teveccühünü kazanacaktır.

     “Genel Başkanımıza, Sayın Bahçeli tarafından yapılan ‘Eve Dön’ çağrısını ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çağrıyı değerlendirmesini doğru okursak İYİ Parti’nin Türkiye’deki konumunu da ortaya koymuş oluruz.”

Sizce CHP ile Millet İttifakınız ileri süreçte devam edecek mi?

Millet İttifakı seçimler için kurulmuş ve belirli ortak ilkelere sahip olan 4 partinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir çatıdır. Bu ilkelerin en başında da Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in her defasında söylediği İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş gelmektedir. Şimdi seçimler geride kalmış ve her parti kendi bağımsızlığına özgü bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. Millet İttifakını Cumhur İttifakının davranış kodlarıyla karıştırmamak gerekir. İki partinin de iktidar vizyonu vardır. Millet ittifakının birlikteliği koşulsuz ve şartsız değil, hassasiyetler doğrultusunda oluşmuştur. İleriki süreçte bu hassasiyetler, partilerin sahip olduğu ilkeler ve vatandaşlarımızın talepleri gerektiriyorsa seçime millet ittifakı olarak yine girilebilir.

     “Millet İttifakını Cumhur İttifakının davranış kodlarıyla karıştırmamak gerekir. İki partinin de iktidar vizyonu vardır. Millet ittifakının birlikteliği koşulsuz ve şartsız değil, hassasiyetler doğrultusunda oluşmuştur.”

Eskişehir’in merkezi iktidardan hak ettiği hizmetleri aldığını düşünüyor musunuz?

Maalesef Eskişehir için bunu söylemek zor. Hizmetlerin 81 ile eşit dağıtılmadığını biliyoruz. Bir örnekle açıklamak isterim. Şehrimizin ulaşımını oldukça rahatlatacak Kuzey ve Güney Çevre Yolu projesi için 2007 yılından bu yana vaatlerde bulunan iktidar, bu yatırımda bir kilometre dahi ilerleyemedi. O tarihten bugüne kadar birçok ilimizin trafiği yeni yapılan çevre yollarıyla nefes alırken, hemşerilerimiz günlük 70 bin aracın geçmiş olduğu çevre yoluna mahkûm ediliyor. Keza İlçe yollarımıza bakalım. Vatandaşlarımız bu yolları ölüm yolu olarak adlandırıyor. Eskişehir-Alpu-Mihalıççık, Eskişehir-Sarıcakaya, Eskişehir-Seyitgazi- Afyon Yollarında can güvenliği ne yazık ki yok. 135 kilometre Afyon Eskişehir yolunun Afyon kısmı yapılalı 5 yıl oldu, ancak 40 kilometre kadar Eskişehir kısmının yapılmamış olması, yapılmış kısmını da atıl hale getirmiştir. İnsanlar “yeter artık bu yollarda ölmek istemiyoruz” diye feryat etmeden hükümetin kılı kıpırdamıyor. Bu bahsettiğim yollarda kaza haberleri almadan bir ayımızı bile geçiremiyoruz. Şimdi hal böyleyken iktidar Eskişehir’e hak ettiği hizmeti sunuyor diyebilir miyiz?

Kent merkezindeki CHP’li belediyeleri başarılı buluyor musunuz?

İYİ Parti’nin Eskişehir’deki konumu değerlendirirken Odunpazarı Belediyesi seçimlerinden bahsettim. Partimiz Odunpazarı üzerine seçim döneminde ciddi etütlerde bulundu. Bizler vatandaşlarımızdan oy isterken, onlarda şehrimizin eksikliklerin, sorunlarını bizlere iletiyor. Kreş, mahalle yollarının, mezbaha yapılmasını bekliyorlar.  Şehir içine alternatif yollar yapılmasını bekliyor. Bu taleplerin karşılanıp karşılanmaması ölçüsünde başarı değerlendirmesi yapabiliriz. 

     “Vatandaşlar belediyelerden kreş, mahalle yollarının, mezbaha yapılmasını bekliyor.  Şehir içine alternatif yollar yapılmasını bekliyor.”

Sizce Eskişehir’in en büyük sorunu ne? Kentin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Az önce Kuzey ve Güney Çevre Yolundan bahsetmiştim. Eskişehir’imizin en büyük sorunu ulaşım. Hem vatandaşlarımızın günlük ulaşımı hem de sanayimizin limanlara bağlantısı bir an önce çözülmesi gereken bir sorun. Okullarda Eskişehir için demir yollarının kavşak noktası olarak bahsedilmekte iken, sanayicilerimizin ihraç ettikleri ürünlerin hala karayollarıyla limanlara taşınması kabul edilebilir bir şey değildir. TBMM tatile girmeden önce bir basın açıklaması düzenleyerek bu konuyu bir kez daha meclis gündemine taşıdım. Hasan Bey Lojistik Merkezinin OSB’mizle ve Gemlik limanıyla bağlantısı yapıldığı taktirde, yıllık sanayicimizin en az 58 milyon dolar kazancı olacağının altını çizdim. Bu hesap Eskişehir Sanayi Odamızın yapmış olduğu karayolu ve demiryolu taşıma modellemesinin sonucunda ortaya çıkmıştır. İktidar partisi milletvekillerimize seslenmek isterim, gelin bu yatırımın bir an önce hayata geçmesi için hep birlikte uğraşalım ki, bu parayı sanayicimiz yatırımına kullansın, istihdamı arttırsın. Kentin geleceği hususunda en büyük sıkıntımız susuzluk olabilir. Son 10 yılın en düşük su sorununu yaşıyoruz. Hem içme ve kullanma hem sanayi hem de tarım sulaması için Eskişehir’in mevcut su arzı yetmemeye başladı. İçme ve kullanmaya yılda 45 milyon metre küp su gerekiyor, pandemi döneminde %20 artış oldu. Sulama için ise 120 milyon metreküp lazım. DSİ barajda 2 yıllık içme-kullanma, 1 yıllık ise sulama suyunu garantiye almak zorunda. Şehrimizin su kullanımı için kaynaklarını zenginleştirmemiz lazım. Su sorunu yaşandığında kurumlar birbirini suçlamadan, bu sorunu acilen nasıl çözeriz diye masaya oturmalıdır. Örneğin Beylikova’da bulunan Su depolama tesisimizi tam kapasiteyle kullanmanın yolu aranmalı, Sakaryabaşı kaynaklarından ve başka kaynaklardan Eskişehir’e su getirilmesi için derhal harekete geçilmelidir ki şehrimizin geleceğinde su, sorun olmaktan çıksın.

     “Kentin geleceği hususunda en büyük sıkıntımız susuzluk olabilir. Son 10 yılın en düşük su sorununu yaşıyoruz. Hem içme ve kullanma hem sanayi hem de tarım sulaması için Eskişehir’in mevcut su arzı yetmemeye başladı.”

Eskişehir paydasında kentin diğer milletvekilleriyle görüş alışverişi yapıyor musunuz? Sorunların çözümlenmesi konusunda aranızda bir birliktelik var mı?

     “İktidar partisi milletvekillerini TBMM Genel Kurulu’nda bazen görüyoruz. Partileri tarafından verilen görevleri ifa etmekten Eskişehir’in problemlerine kafa yoracak pek zamanları olmadığını düşünüyorum.”

İktidar partisi milletvekillerini TBMM Genel Kurulu’nda bazen görüyoruz. Partileri tarafından verilen görevleri ifa etmekten Eskişehir’in problemlerine kafa yoracak pek zamanları olmadığını düşünüyorum. Tabi zaman yaratmak kendileri elinde. Sorunları çözmek için gerekeli olan güç, kaynak ve yetki de iktidarın elinde. Devlete tabi olmaktan ziyade devleti kendine tabi kılan anlayışla ülkeyi yönetmeye çalışan AK Parti iktidarı var. Bu da doğal olarak iş birliğinden ziyade, başına buyrukluğu önceliyor. Şehrimizin geleceği için, var olan sorunların çözülmesi için 7 milletvekilinin bir araya gelip hareket etmesi gerçekten mühim bir mesele. Ama bunu gerçekleştirmek ne yazık ki az önce bahsetmeye çalıştığım zihniyetle zor. Tüm milletvekilleri arasında samimi bir diyalog var ancak eyleme dökülmüş bir durum olmadı.

Bir tıp insanı olarak, pandemi ile mücadele de Türkiye’yi başarılı buluyor musunuz?

Öncelikle salgında yitirdiğimiz vatandaşlarımıza, salgında ön saflarda mücadele edip vefat eden sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Böyle zamanlar, devletin kendisini ispatlama vaktidir. Sağlık personelimiz ve vatandaşlarımız elinden geleni yapmaktadır. Yetkin ve tecrübeli bir sağlık kurumumuz vardır. Siyaset kurumu ise bilimin ışında değil siyasi çıkar ve ekonomik kaygılar ekseninde adımlar atmıştır. Ne yazık ki milletin sağlığından evvel kendi iktidarının devamlılığına odaklanmıştır. Biz İYİ Parti olarak sürecin başından itibaren Sayın Erdoğan’a ve hükümete doğru adımları atması hususunda yol göstermeye çalıştık. Aynı zamanda iktidarı ülkemiz ve milletimiz için attığı olumlu adımların da destekçisi olacağımızı söyledik. Kriz durumlarında birliği ve beraberliği sağlamanın en önemli aracı şeffaf bir şekilde bilgilerin paylaşılmasıdır. Sürece baktığımız da ise bir takım manipülasyonlara gidildiği ortadadır. Kısaca virüsle savaşta sağlık çalışanlarımız başarı, siyasi irade ise kriz yönetimi, önleyici tedbirler ve ekonomik destekler alanında sınıfta kalmıştır. Sağlık çalışanlarımızın motivasyonunun kaybolmaması için iktidarın koltuk kaygısından sıyrılıp gerekli adımları atması gerekmektedir. Motivasyon kaybı olursa işler daha da zorlaşacaktır.

        “Sağlık personelimiz ve vatandaşlarımız elinden geleni yapmaktadır. Yetkin ve tecrübeli bir sağlık kurumumuz vardır. Siyaset kurumu ise bilimin ışında değil siyasi çıkar ve ekonomik kaygılar ekseninde adımlar atmıştır.”

Pandemi nedeniyle esnaf, tüccar ve sanayiciye verilen destekleri yeterli buluyor musunuz?

Bilindiğiniz üzere geçtiğimiz Mart ayında pandeminin etkilerini azaltmak için “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi̇” adı altında kaynak seti açıklandı. Zaman için de görüldü ki, bu paketler küçük işletmeleri, esnafı, çiftçiyi destelemekten uzak olup daha ziyade geleceğe yönelik borçlandırmak üzerine kuruludur. Bunlara ek olarak uygulamada aksaklıklar, çıkarılan zorluklar vardır. Nereden biliyoruz? Çünkü Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ile birlikte ilçe ilçe geziyoruz. Başkanımız kapı kapı dolaşıp esnafın halini soruyor. Derdini dinliyor. En son Eylül ayı başında Kütahya’nın Tavşanlı, Emet, Hisarcık ilçelerini ziyaret ettik, Genel Başkanımız ile birlikte. Küçük esnafın hali yangın yeri. Ve gün geçtikte kaybolmakta. Esnafımız özellikle elektrik faturalarından çok şikâyetçi, girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu söylemekteler. Kahvecilerin durumu perişan, her yerde bir müşteri düşüşü var ama kahvehaneler felaket bir vaziyette. Pandemi sebebiyle lokantalara yönelik müthiş bir korkuya dayalı müşteri azlığı var. Destek kredisini alabilmek ise apayrı bir mesele. Kredinin verilmesi için birçok şart aranmakta. Birçoğu destek kredilerinden yararlanamadı. Alabilenlerin de işleri henüz yoluna girmeden kredi ödemelerinin günü geldi. Bugün itibariyle açıklanan esnaf kredi paketlerinde yer alan bazı şartların gözden geçirilmesi zorunludur. Zira borçsuz esnaf bulunmamaktadır. Esnaf, krediye kolay ulaşabilmeli, destek koşulsuz olmalıdır. Destekten yararlanma şartları esnetilmeli ve gerçekçi önlemler alınmalıdır.

Arslan Kabukçuoğlu gözünde Meral Akşener nasıl bir lider?

Cesur, atak, isabetli karar veren, intikali yüksek, gençlere ve kadınlara çok güvenen, Türkiye’nin istikbali için hiçbir fedakârlıktan çekinmeyen, kararlı ve mütevazı bir lider.

Siyaset dışındaki hobileriniz neler?

Toprakla uğraşmayı severim. Olayların esasına ulaşmanın yolunu felsefe kabul ettiğim için felsefi kitaplar okumak beni dinlendirir.

Fobiniz var mı?

Hayatı tecrübe ettiğim bu noktaya kadar herhangi bir fobimin olmadığını söyleyebilirim.

En sevdiğiniz yemek hangisidir? Hangi tür müzikten hoşlanırsın? En son okuduğun kitap hangisidir?

  • Kuru fasulye-Pilav. Türk Mutfağı
  • Klasik Batı Müziği, Türk Sanat Müziği
  • Küresel Siyasete Giriş (Ed. Evren Balta)

Size bazı isimler sayacağım. Bu isimleri birkaç kelimeyle tarif eder misiniz?

Meral Akşener             : Kararlılık, Cesaret, Fedakârlık

Yılmaz Büyükerşen      : Tecrübe, Kültür, Büyük resmi görme

Nabi Avcı                     : Nezaket, Kültür

Harun Karacan             : Çalışkanlık, Azim      

Emine Nur Günay        : Bilgili, Nazik

Utku Çakırözer             : Nezaket, Çalışkanlık, Azim

Jale Nur Süllü              : Dürüstlük, Samimiyet, Çalışkanlık

Metin Nurullah Sazak : İyi bir milletvekili

Ahmet Ataç                  : Nezaket, Çalışkanlık, dürüstlük, azim

Kazım Kurt                   : Uzun soluklu düşünme, siyasi hedef koyabilme

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol