banner97
banner47

Avusturya'nın Metehan'ı

Son yıllarda Anadolu takımlarından İstanbul takımlarına ve hatta amatör liglerde mücadele eden kulüplere kadar etkileyen ekonomik kriz, gözleri bir kez daha altyapıda yetişen yerli oyunculara çevirdi. Bu değer yaratma kaygısı içinde, aslında biraz da mecburiyetten, forma şansı bulan altyapı oyuncuları Türk futbolunu ne kadar düzlüğe çıkarır bilinmez ama bu genç futbolcular; yükselen kurlar ve katlanan borçlar yüzünden uzun süre daha gündemi meşgul edeceğe benziyor. Yıllardır futbol konuşmak isteyen bizleri birer ekonomi muhabirine çeviren Eskişehirspor’da 3 sezondur TFF 1. Lig’de kendi öz değerleriyle var olma mücadelesi veriyor. İşte bu mücadeleye sonradan dahil olan, ağabeyi Bedirhan’la birlikte 9 yaşından beri Es-Es forması için ter döken Metehan Altunbaş, Avrupa seferine çıkan en genç Eskişehirsporlu futbolcu olarak adını siyah kırmızılı takımın tarihine yazdırdı. Metehan LASK Linz’de büyük bir sıçrama yapabilir mi bekleyip göreceğiz. Ancak kendisini altyapı liglerinde izlemiş birisi olarak açıkça söylemeliyim ki, Metehan’da Avrupa’da artık pek bulunmayan genç, gelişime açık, fizikli ve mücadeleci santrfor potansiyeli var. Zaten Avusturya temsilcisi de yatırımı buna yaptı. Kendi yaş gruplarında fizik üstünlüğü ile öne çıkan ve geçen sezonki Bursaspor maçında kaydettiği golle de Eskişehirspor A Takımı’na merhaba diyen Metehan Altunbaş, henüz 17 yaşında çıktığı yurt dışı yolculuğunun ilk durağı olan Avusturya’dan Anıl Aksoy’un sorularını yanıtladı.

Futbola nasıl başladın?

Futbola 8 yaşımda başladım. Ağabeyimin antrenmanlarını izlemeye gidiyordum. Sonrasında hocalar ‘gel sen de başla’ dediler. Öylelikle başladım.

Bedirhan’la nasıl bir ağabey-kardeş ilişkiniz var?

Gerçekten çok iyi anlaşıyoruz. Daima bana tecrübelerini aktarıyor. Beraber gülüp eğleniyoruz. Birlikte vakit geçirmekten keyif alıyoruz.

Oyun stili olarak kendini kime benzetiyorsun?

Aslında benzettiğim birisi yok. Elimden geldiğince bütün forvetleri takip etmeye çalışıyorum. 

Günün birinde yeniden Eskişehirspor’a dönmeyi hayal ediyor musun?

Tabii ki. Nasipte varsa yeniden seve seve oynamak isterim.

Sence Eskişehirspor içinde bulunduğu durumdan nasıl kurtulur? Altyapı bir çözüm mü?

Altyapı bir çözüm fakat tek başına yeterli olmayacağını düşünüyorum.

Transfer sürecin nasıl gerçekleşti?

Transfer süreci biraz sancılıydı. Görüşmeler yaklaşık üç ay sürdü. Açıkçası mental olarak biraz zorlayıcıydı.

Linz’de sana yaklaşımları nasıl oldu?

Gerçekten yoğun bir şekilde ilgileniyorlar. Sürekli benimle ilgili sorular soruyorlar. Yeni geldiğim için bir merak söz konusu. Gayet güzel ilerliyor.

Avusturya’da yaşantın nasıl geçiyor? Alışabildin mi?

Evet, alıştım sayılır. Zaten Eskişehir’e çok benziyor. Her yerde tramvay var. Dolayısıyla alışmak kolay oldu. Sadece burada Almanca konuşuluyor. Bu gündelik hayattabeni biraz zorluyor fakat İngilizce ile anlaşıyorum.

Altyapıda oynayan genç arkadaşlar için iyi bir örnek oldun. Onlara verebilecek tavsiyelerin nelerdir?

Bütün futbolcu ağabeylerimin bana dediği gibi ‘çalışmak.’ Bu iş sadece çalışma ve onun getirdiği futbol şansı ile oluyor.

Altyapı zamanında ve A takımda birlikte çalışmaktan en çok keyif aldığın hocalar kimler?

Üzerimde çok emeği olan Yasin Söğüt hocamın yeri ayrıdır. Çalıştığım diğer hocaların hepsiyle keyif aldım.

İlerde Bundesliga, Premier Lig veya La Liga’da oynamak gibi bir hedefin var mı? Varsa hangi lig ve neden?

Elbette her genç oyuncuda olduğu gibi en iyi liglerde oynamak istiyorum. Kafamda kariyer planlamam hazır. İnşallah hepsini gerçekleştireceğim. İlk hedefim Bundesliga. 

Sana göre dünya futbol tarihinin en önemli 5 oyuncusu kim?

Pele, Maradona, Messi, Fenomen Ronaldo, Cristiano Ronaldo

Son olarak klasik bir soru: Messi mi Ronaldo mu?

Ronaldo.

“AVRUPA’NIN ÖNDE GELEN TAKIMLARINDA OYNAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Elbette Metehan’la konuştuktan sonra ağabeyi Bedirhan’ın da fikrini sormadan edemedik. Bedirhan kardeşi için “Avrupa’nın önde gelen takımların da oynayacağını düşünüyorum” diyor.

Ağabey-kardeş ilişkiniz nasıldı?

Ağabey kardeş ilişkimiz bir arkadaş ilişkisi gibiydi. Tecrübelerimi ona aktarmayı çok seviyorum. Onun da beni dinlemesi ve dediklerimi yapması hoşuma gidiyor. Her şeyi birlikte yapıyoruz ve yaptığımız şeylerden zevk alıyoruz. Ağabey kardeş arasında önemli olanın da bu olduğunu diye düşünüyorum.

Futbola başlamasında senin ne kadar etkin oldu?

Futbola başlamasında benim ve babamın etkisi çok büyüktü. İlk başlarda bana ‘abi ben yapamayacağım, gelmek istemiyorum’ gibi serzenişte bulunuyordu. Sonrasında alıştı ve hayattaki en büyük önceliği bu oldu. Her ne kadar ben ve babam bir şeyler için çabalasak da asıl iş onda bitiyordu ve o bu durumu çok iyi idare etti.

İlerleyen süreçte onu nerede görüyorsun?

İlerleyen süreçte Allah sakatlık bela vermez ve böyle devam ederse Avrupa’nın önde gelen takımlarında oynayacağını düşünüyorum.

Aranızda bir rekabet oldu mu?

Aramızda hiçbir zaman kıskançlığın getirdiği bir rekabet olmadı ve olmayacak inşallah. Daha çok yapıcı eleştirilerle geliştirmemiz gereken şeyleri söylüyoruz.

“Futbola başlamasında benim ve babamın etkisi çok büyüktü. İlk başlarda bana ‘Abi ben yapamayacağım, gelmek istemiyorum’ gibi serzenişte bulunuyordu. Sonrasında alıştı ve hayattaki en büyük önceliği bu oldu”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol