banner189
banner47

Sanayiciye destek esnafa bayram şekeri

"Esnaf teşkilatımız olarak Destek kredilerinin dışında tutulmamız kabul edilebilir bir durum değildir" diyen Bahar Bilen, yaşanan durumun kendilerini çok üzdüğünü söyledi. "Esnaf topqlumun mihank taşıdır! deyin Bilen açıklamasına şu görüşleri dile getirdi; "Bin yıllık Ahi evran geleneğinden gelen esnaf teşkilatımız, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana yaklaşık 100 yıldır ,tüm toplumsal ve afet olaylarında her zaman devletine destek olmuş,hiç yük olmadan sadece vergisini vermiştir. Anayasanın 173. Maddesinde devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır deniliyor. Şehrin sönmeyen ışıkları gibi sabahın en erken saatinde her caddede,her mahallede,her sokakta dükkanın tezgahının başına gelen,kısıtlı sermayesi ile günlük gelirini istihdam etmeye çalışan vefakar ve cefakar esnafımıza acilen ses verilip kucak açılması gereklidir. Bugün gelinen nokta şu ki sadece küçük esnaf üzerinden yürütülen Pandemi süreci teşkilatımızı çok mağdur duruma  sokmuştur,cezalandırılır hale gelmiş,adeta bu pandemi sürecinde boyun eğdirilmiştir. İşletmelerimiz kapalı ama Bağkur,stopaj,kdv gibi tüm vergilerimiz tahakkuk etmektedir. Biriken borçlarımız artık bizi kara kara düşündurmekte,
endişelendirmektedir. İflasın eşiğine gelenler, kapatanlar, kirasını ödeyemeyip mülk sahibinle ihtilafa düşenler,yok pahasına devretmeye çalışanlar ve 14 aydır tüm kira ve masrafları sabit işleyip sonuna kadar borç batağında olan ama ayakta kalmak için son çaba ve  çırpınışlarını yapan esnaf arkadaşlarımız ciddi manada psikolojileri bozuldu,derin travmalar geçirmekteler, acilen destek kapsama dahil edilmeliler,iki bayram arası  can suyu olacak kredilerden yararlandırılmalıdır KOSGEB kredileri Kobi Finansman Desteğinden faydalandırmak İçin  yetkililer esnafımızın sesine acilen kulak verilmelidir. Pandemi süresince tahakkuk eden tüm vergilerden kapalı olan Esnafımız muaf tutulmalı.

-Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinden devletimiz kendi payından feragat etmeli veya fatura bazında destek olmalı.

-Önceden biriken, ödenemeyen geçikmiş kredi ve kredi kargı borçlarının faizsiz olarak pandemi sonundan en az bir yıl sonraya ertelenmeli.

-Söz konusu pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkârlarımızın faizleri silinerek anapara üzerinden tahakkuk edecek yeni  vergilerimizle birlikte  ödeyebileceğimiz makul taksitlerle yeni bir vergi barışı sağlanmalı.

-Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar kısa çalışma ödeneği desteklerin sürdürülmesi,esnafımıza temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için en az asgarî düzeyde bir ödenek bağlanmalı."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol