banner8
banner45
Öne Çıkanlar ilçe milli eğitim müdürü Hafriyat atıkları Erdem Taşkın Muttalip mahallesi tepebasikulucka
banner47

Bu haber kez okundu.

Merkez Bankası’nın faiz kararı

Merkez Bankası’nın faiz konusunda aldığı kararlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan ESO Başkanı Kesikbaş, “Faiz oranları son 11 ay boyunca yüzde 24.00 düzeyinden yüzde 8.25’e geldikten sonra durdu. Faiz indirimlerindeki amaç ekonomiyi tekrar canlandırmaktı. Düşen faiz oranları ayrıca şirketlerin borçlarını yeniden yapılandırmasında ve Covid19 pandemi döneminde şirketlerin ayakta kalmasında kritik rol oynadı. Ancak faiz indirimleriyle birlikte beklenen yatırımlar gelmedi. Bunda elbette korona virüs üreticilerin yatırım planlarını ertelemelerine neden oldu diyebiliriz. Faiz indirimlerinde frene basmanın bir nedeninin bu olduğu söylenebilir” dedi.
Tüm bunların yanı sıra mart, nisan ve mayıs aylarında Covid19'la birlikte ihracatta düşüş yaşandığını kaydeden Kesikbaş, dış ticaret açığında büyüme olduğunu işaret etti. Kesikbaş, “Hiç istemesek ve yerli-milli üretim için çabalasak da üretim yapımızın büyük bir kısmı maalesef ithalata dayalı. Ekonomi canlanırken ara malı ithalatı da arttığından ayağımıza dolanan cari açık kendini göstermeye başladı. Tüm bu sebeplerden dolayı faiz oranlarında şimdilik bir ‘es verildi’ diyebiliriz” diye aktardı.
Bu noktadan sonra sanayicilerin en büyük beklentisi ya da talebinin ekonominin canlı tutulmasını sağlayacak ortamın yaratılması olduğunun altını çizen Kesikbaş, “Korona virüs tehlikesinin kontrol altında tutulması ve ihracatın çarklarının tekrar dönmeye başlamasını bekliyoruz. Türkiye bu süreci ancak ve ancak üreterek, ama Covid19'dan sonra en sağlıklı koşullarda üreterek aşabilecektir” yorumunu yaptı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol