banner112
banner105
banner47

523 milyon liralık destek

AK Parti Eskişehir İl binasında basın toplantısı düzenleyen Çalışkan yardım ve desteklerle ilgili şu bilgileri verdi;

“SOSYAL DESTEK PROGRAMI

Faz-1, Faz-2, Faz-3 kapsamında toplam 66.208 haneye 66 milyon TL nakdi destek yapılmıştır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

İşyerindeki çalışmanın geçici olarak durdurulması ya da azaltılması halinde, 3 aydan fazla olmamak kaydıyla sigortalılara, çalışamadıkları dönem için sağlanan finansal destek kapsamında Eskişehir’de toplam 47.269 kişiye 298 milyon TL destek sağlanmıştır. Bilindiği üzere 3 defa, 3 ay süreyle uzatıldı ve halen devam ediyor.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ

Kişilere ücretsiz izne çıkarıldıkları veya işsiz kaldıkları dönem için toplam 25.025 kişiye 76 milyon TL destek sağlanmıştır.

NORMALLEŞME DESTEĞİ

Kısa çalışma ödeneğinden ya da nakdi ücret desteğinden faydalanan sigortalı çalışanın normal çalışma süresine dönmesi durumunda sigortalının çalıştığı işyerine (özel sektör) prim desteğinden toplamda 35.667 kişi için 31 milyon TL destek sağlanmıştır.

Eskişehir için başlıklar halinde ifade ettiğimiz rakamların toplamı ise 523 milyon TL’yi aşmıştır. Türkiye genelinde ise bu rakam 52 milyarı geçmiştir.

GELİR DESTEĞİ VE KİRA YARDIMI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından etkilenen esnaf, sanatkâr ve gerçek kişi tacirlere yönelik gelir kaybı desteği ödemelerinin ilk taksiti 20 Ocak'ta, kira desteği ise 27 Ocak'ta ödenmeye başlanmıştı. (İlk başvuru yapanlar yani 11 Ocak tarihine kadar başvuru yapanlar ilk ödemelerini aldılar) Esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimize yönelik gelir kaybı ve kira desteği ödemelerine de başlanıldı.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ

Eskişehir ‘de 23 bin 470 çiftçimize alan bazlı hesaplanan 95 milyon 955 bin 482 TL mazot ve gübre desteği 26 Mart Cuma itibariyle başladı

ALTERNATİF YOL GÜZERGAHI

Çevre Şehircilik Başkanımız tarafından geçtiğimiz hafta basın ile de paylaşılan alternatif yol güzergahı ile ilgili; Yaşar Kemal Caddesi trafik sorununa yüzde yüz katkı sağlar. Yaşar Kemal Caddesi şehrin gelişme bölgesindeki; 71 Evler, Emek, Vadişehir ve Ihlamur Kent’in güney bölümünden geçen, bu mahalleler ile çevreyolu ve Seyitgazi yolunu birbirine bağlamak suretiyle şehrin trafik sorununa yüzde yüz katkı sağlayacak bir güzergâhtır. Seyitgazi yolu ve Çevreyolu arasındaki bu bağlantı trafik sıkışıklığını özellikle güney akstan alternatif bir güzergâh ile hızlı ve etkili bir çözüm olacağı açıktır.”
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol