banner198
banner205
banner47

Liseliler geleceği keşfedecek

ÇYDD Eskişehir Şubesinde pilot uygulaması yapılan “Kendini Tanı Geleceğini Keşfet” projesi nasıl başladı?

ÇYDD olarak proje odaklı çalışan bir derneğiz. Pandemi döneminde şube olarak projelerimizi dijital ortama taşıdık. Bu süreçte Genç Denizyıldızı, Denizyıldızı, Çağdaş Dil Eğitim Merkezi, Kadınlarla El Ele, Mentorlük gibi projelerimizi internet üzerinden yürüttük. Bu kapsamda gençlerimiz ve velilerimize destek vermeye devam ettik. Uzaktan eğitim çalışmalarının devam ettiği bu süreçte Türkiye’nin akıllı algoritma ile çalışan ilk kişilik envanterini hazırlayan Characterix firmasının sağladığı imkanla 24 gönüllü danışman ve Şubemizin 20 liseli gencinin katıldığı “Kendini Tanı, Geleceğini Keşfet” projesini gerçekleştirdik.

Projede hedef neydi, hedefe ulaşıldı mı?

Projede öğrenciler “Kişilik Envanteri” uygulamasıyla yaşam boyu yararlanacakları kişisel raporlarından yola çıkarak kendilerini tanıma olanağı buldular. Devamında alanında uzman danışmanlarla bire bir görüşmeler yaparak “Kariyer Planlama” konusunda destek aldılar. Projede haftalık danışman görüşmelerinin yanı sıra bilgilendirici seminerler ve veli görüşmeleri de yapıldı. “Kendini Tanı Geleceğini Keşfet” projesiyle gençlerimiz üniversite tercihlerini daha doğru bir şekilde yapma olanağı elde ettiler. Characterix firmasının konusunda uzman 24 gönüllü danışmanıyla destek verdiği pilot uygulama başarıyla tamamlandı. Öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimler ve değerlendirme anketleri, özgüven gelişimi, geleceğe umutla bakma, kariyere odaklanma konuları başta olmak üzere çok önemli gelişmeler sağlandığını ortaya koydu.

Proje önerisi nasıl oluştu?

Proje önerisi Characterix firmasının Eskişehir’deki danışmanlarından Ebru Ergüt’ten geldi. ÇYDD’nin proje yapma pratiği ve Characterix firmasının sosyal sorumluluk duyarlılığının bir araya gelmesiyle “Kendini Tanı Geleceği Keşfet Projesi” projesi ortaya çıktı.

Projenin pilot bir uygulama olduğunu ifade ettiniz, projenin devamı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Projenin ilk uygulamasından çok olumlu sonuçlar aldık. Şube olarak öncelikle izleyen dönemlerde tüm lise öğrencilerimizin yararlanmasını arzu ediyoruz. Diğer yandan, binlerce lise öğrencisine burs veren bir kurum olarak ÇYDD Genel Merkezinin projeyi diğer Şubelere de yaygınlaştırmasını diliyoruz.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

ÇYDD Eskişehir Şubesi olarak böylesine önemli bir hizmetten yararlanma olanağı verdiği için Characterix firmasına teşekkürlerimizi iletiyoruz. Proje odaklı çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak alanında uzman kuruluşlarla işbirliği yaparak gençlerimize destek vermeye devam edeceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol