banner72
banner75
banner78
banner79
banner47

Bu haber kez okundu.

Fatih Projesi'ne ne oldu?

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Alkan yaptığı açıklamada şunları söyledi "Okulların açılmasının ardından çevrimiçi derslerin başladığı günden itibaren  Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) giriş yapmak isteyen öğrenci ve öğretmenler ya “Çok Kalabalık” mesajıyla karşılandı ya da bu mesaj sayfası dahi açılamadı. Bu nedenle de uzaktan eğitim öğrenci, veli, öğretmen için dert oldu.

Eşitsiz eğitim sistemi içinde EBA sunucuları çöker, toparlanır güçlendirilir vs. ama öğrencilerin anayasal hakları olan eğitime erişimleri sadece EBA’nın çökmesi sorunu ile sınırlı olamaz. EBA’ya erişmek için öğrencilerin her birinin bir tablet, akıllı telefon ya da bilgisayara ve kota sorunu olmayan bir bağlantıya ihtiyacı var. Bu durumu çözmek de Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevidir, sınırsız internet sağlamak da... Cep telefonu kullanan velilerin faturaları gelmeye başladı. El yakan bu faturaları nasıl ödenecek?

Çok sayıda öğrencinin EBA’ya ulaşabileceği bir cihaza erişimi yok. Bu gerçekliğimiz ortada. Şirketler, televizyon ünlüleri, belediyeler öğrencilere tablet sağlamak için kampanyalar düzenliyor ancak bu toplam sıkıntıyı ne kadar çözebilir? Öğrencilerin anayasa ile güvence altına alınmış olan eğitim haklarını yardım kampanyaları ile mi garanti altına alacaksınız? Devletin her öğrenciye işini görecek bir akıllı cihazı ücretsiz olarak sağlaması bu şartlarda bir zorunluluk ve sorumluluk değil mi?

Kızılay'dan ünlülere kadar kampanya gündeme gelince aklımıza 2011’de büyük iddialarla başlatılan 'Fatih Projesi' ister istemez geliyor. Ne oldu Fatih Projesi'ne? 2016’da  600 bin tablet dağıtılması planlanmıştı. Dağıtılan tablet sayısı ise 11 bin 881. Projenin 2018-2019 planlarında ise 2 milyon 700 bin dizüstü bilgisayar dağıtmak varmış. Öğrencilere 2019'da kaç bilgisayar dağıtıldı?

Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'Fatih' projesinin akibeti hakkında  bir açıklama yapmadı. Vergilerimizden toplanan Fatih projesine aktarılan paralara ne oldu?"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner88