banner112
banner105
banner47

Bir Odada Başladı Kentin Kalbi Oldu

1999 yerel seçimleri sonrası göreve başlayan Başkan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in kentteki değişim ve dönüşüm sürecinin en önemli sonuçlarından biri de eğitim alanında oldu. Hoca kimliği ile eğitime çok önem veren Başkan Büyükerşen’in “Her Ev Bir Atölye Olacak” sloganı ile başlattığı ve halka ücretsiz bir şekilde eğitimde fırsat eşitliği sunan projesi 2001’den bugüne kadar aradan geçen 20 yılda çok önemli bir “Eğitim Yuvası” haline geldi. 2001 yılında Vardar İş Merkezi’nde bir odada başlayan eğitim hizmeti vatandaştan büyük ilgi gördü. Yoğun talep sonrası bu merkeze eski Milli Eğitim Müdürlüğü Binasında bir merkez daha eklendi. 3 eğitimci ile yola çıkan merkez daha sonra 11 eğitimci ve gönüllü ile yoluna devam etti.

ÖZGÜVEN AŞILAYAN PROJE

Yılmaz Hoca o günlerde bu durumu şöyle açıklamıştı; “Her Ev Bir Atölye Projesi’ne Vardar İş Merkezi’nde küçük bir odada başladık. Yoğun ilgi projeyi genişletmek için bize cesaret verdi. Sivrihisar Caddesi Büyük Otel karşısındaki Uygunlar Sokak’ta bulunan binanın bir katını Her Ev Bir Atölye Projesi Kurs Merkezi olarak düzenledik. Necati Bey Parkında bulunan binada ilk olarak seramik kurslarımızı da başlattık. Yakında yeni kurslar açacağız ve daha fazla insanımızın kurslarımızdan yararlanmasını sağlayacağız.” Bu süreçte kadınların ekonomik olarak güçlenmesi, iş hayatına başlangıç için büyük bir özgüven aşılaması ile Eskişehir’de yeni bir dönem başladı.


 

ATIL BİNADA BÜYÜK DÖNÜŞÜM

İlk olarak 11 branşta açılan kurslara öncelikle kadınlar büyük ilgi gösterirken daha sonra çocuklar, gençlerle birlikte 7’den 70’e Eskişehirliler akın etmeye başlayınca bugünkü Opera binası arkasında bulunan atıl binanın ESMEK adıyla 2003 yılında merkeze dönüştürülmesi kararı verildi. Mezbele haldeki bina kapsamlı bir tadilat sonrası 2003 yılında yapılan büyük bir törenle Eskişehirlilerin hizmetine sunuldu. Açılış mitinge dönüşürken burada Eskişehirlilere seslenen Başkan Büyükerşen, “Küçük bir mekanda başladığımız Her Ev Bir Atölye Projesi gün geçtikçe büyüyerek devam ediyor. Aile bütçelerine katkıda bulunmak isteyen genç kızlarımız ve özellikle ev hanımları bu projemize büyük ilgi gösterdi. Kurslarımıza katılan ve eğitim sertifikası alan 1000'in üzerinde kursiyerimiz var. Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi'nin tıpkı diğer projeler gibi, kısa zamanda büyüyeceğine inancım tamdır. Büyükşehir Belediyesi olarak eğitimde çağa ayak uydurmak, ülkenin ekonomik gereksinimlerine göre yetişkinlere yeni iş alanları açmak aynı zamanda, çocuklarımızla gençlerimizin ruhsal ve fiziksel gelişimlerine de katkıda bulunmak amacıyla, bugüne kadar hayata geçirdiğimiz projelere gösterdiğiniz ilgi ve desteğe çok teşekkür ederim” diyerek mutluluğunu dile getiriyordu. Büyük bir coşku ve heyecan ile açılışı yapılan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları (ESMEK) Binası ile birlikte Emek-Erenköy Eğitim Merkezi, eski Milli Eğitim Müdürlüğü Binası'nda bulunan Her Ev Bir Atölye Projesi Eğitim Birimi ve Yunus Emre Halk Çarşısı üzerindeki Yunus Emre Eğitim Merkezi ile Eskişehir’de halka yönelik büyük bir eğitim hizmeti de taçlanmış oldu.

BİR ATÖLYEDEN ALTI MERKEZE

2001 yılında hayata geçen proje kapsamında 2003 yılında açılan ESMEK 2021 yılına gelindiğinde 250 bine yakın kişinin eğitim, sosyal, kültürel ve iş hayatına katkı sunmayı başardı. Açıldığında 11, hemen ardından 20 branşta hizmet veren ESMEK, Bilişim Kursları, Çocuk Kursları, Eğitime Destek Kursları, El Sanatları Kursları, Enstrüman ve Müzik Kursları, Kişisel Gelişim Kursları, Sanat ve Tasarım Kursları, Spor ve Dans Kursları, Mesleki Kurslar ve Yabancı Dil Kursları başlıklarıyla tam 172 branşta yılda 17 bin kursiyere eğitim vermeye devam ediyor. Bu arada yapılan uzun soluklu çalışmaların başında gelen eğitim faaliyetleriyle 2016 yılında Eskişehir, Büyükşehir Belediyesi’nin “şehrin, o şehirde yaşayanları eğittiği” vizyonu ve gerçekleştirdiği projelerin sonucu olarak, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda yer alan ilk Türk şehri olmuştu. Eskişehir kamuoyunda Halk Üniversitesi olarak anılan ESMEK, bağlı merkezlerle kursiyer sayısını da her geçen gün artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda ESMEK’in çatısı altında Yunus Emre Eğitim Merkezi, Emek Eğitim Merkezi, Gençlik Merkezi, Turistik El Sanatları Merkezi ve 71 Evler Eğitim Merkezi Eskişehirlilerin hizmetinde faaliyetlerini sürdürüyor.

İLÇELERE EĞİTİM AÇILIMI

Daha önce ilçelerde birçok eğitim çalışması yapan ESMEK, Mobil Eğitim Aracı ile çocuklara, gençlere ve kadınlara, bilgisayar kullanımı eğitimi vermiş Mobil Eğitim Aracı İnönü, Alpu, Sarıcakaya, Seyitgazi, Mahmudiye ve Çifteler’de vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşmıştı. ESMEK bu çalışmaları bir adım daha öteye taşıyarak ilçelerde Kurs Merkezleri açmaya başladı. Bu kapsamda Çifteler, Mahmudiye, Beylikova, Seyitgazi, Kırka, Alpu ve Sivrihisar’da ESMEK’in eğitim hamlesi ile kırsalda da önemli bir adım atılıyor. Ayrıca ESOGÜ Turizm Fakültesi ile işbirliği yapılarak Han İlçesi’nde başlatılan Ev Pansiyonculuğu Projesi ile ilçedeki kadınların turizm vasıtasıyla ekonomik olarak güçlenmesi sağlanmış olacak.

1300 ÇALIŞMA

Yıl sonu sergileri ile fark yaratan ESMEK ve bağlı merkezlerin kursiyerleri her yıl düzenlenen Geleneksel El Sanatları Sergisi “YANSIMALAR” pandemi öncesinde Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde büyük bir buluşmaya imza atmıştı. Binlerce ziyaretçisi olan sergi Eskişehirliler tarafından tam not alırken sergide 38 branştan yaklaşık 1300 çalışma yer aldı. 2017’de kurulan Her Ev bir Atölye Olacak Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi de tam bu noktada devreye girdi. Odunpazarı ve Haller Gençlik Merkezinde satış mağazası açılırken kursiyerler üretmiş oldukları ürünleri Kadın Kooperatifi bünyesinde bulunan 2 satış mağazası ve e-ticaret aracılığıyla satış yaparak ekonomik olarak da güçlendi. Öte yandan Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği koroları ile konserler veren ESMEK kursiyerleri müzik alanında da çok başarılı çalışmalara imza attı. Ayrıca kadınlara yönelik günlük yaşam becerilerini güçlendirme alanında verilen tamir kursunun yanı sıra kadınlar için Araba Bakım Kursu ve Yaratıcı Yazma Atölyeleri de düzenlenerek önemli bir farkındalık yaratıldı. 172 branşta verilen kurslara binlerce Eskişehirli katıldı. Kış döneminde yapılan kurs ve eğitimlerin yanı sıra yaz döneminde de 7-14 yaş gurubu çocuklar için Yaz Okulu açan ESMEK her yıl binlerce çocuğun yaz döneminde de eğitim, sosyal, spor ve sanat hayatına da büyük katkı sunarak Eskişehirlilerin takdirini topladı. Ayrıca 2017 yılında ‘Şehir Çocuktur’ ilkesiyle, ESMEK kursiyerlerince okul öncesi eğitim alan çocukların, içinde serbestçe oynayabilecekleri bir atölye oluşturularak Türkiye’de bir ilk imza atıldı.

PANDEMİYE RAĞMEDEN DURMADI

ESMEK yılların verdiği deneyim ile halk ile olan bağını güçlendirirken Mart 2020 itibariyle koronavirüs salgını sürecinde de dijital dönüşümü hızla hayata geçirdi. Online eğitimlere hız vererek 20 branşta 5 bin 787 kursiyere eğitim verdi. 67 Kişisel Gelişim Semineri ile 48 bin 391 kişiye ulaşmayı başardı. Ayrıca Şubat 2021 ile birlikte ESMEK, pandemi sürecinde ara verdiği yüz yüze eğitimlere maske ve mesafe kurallarına uyarak yeniden başlıyor. 6 ayrı merkezde 84 branşta verilecek eğitimlerin yanı sıra online eğitimler de devam edecek.

SOSYAL SORUMLULUK BİLİNCİ

Yürüttüğü başarılı eğitim faaliyetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçiren ESMEK uzaktan eğitim nedeniyle EBA’dan faydalanamayan çocuklar için EBA Destek Sınıfları, Tablet ve Bilgisayar Bağış Kampanyası ile de çocukların eğitim hayatına büyük katkı sağladı. ‘Bir Kitap Bin Destek’ kitap toplama kampanyası ile duyarlı Eskişehirlilerden toplanan binlerce kitap 49 köy okulu ile Aydın’dan Şırnak’a, Şanlıurfa’dan Yalova’ya Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi okullara gönderildi.

KURUMSAL İŞBİRLİĞİ

Çalışmalar kapsamında ESMEK kurumsal işbirliği ve birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekerek birçok kurumla da işbirliği yapıyor. ESMEK tarafından Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile iyi halli bir kısım yükümlülerin sosyal ve kültürel alanda gelişmelerinin sağlanması, YEDAM ile bağımlılıkla mücadele, Habitat Derneği ile de kadınların ürettikleri ürünleri e-ticaret üzerinden satabilmeleri için web kursu, kişisel gelişim kursları gibi çok sayıda özel işbirliklerine imza atıldı.

GÜVEN VE SEVGİ

ESMEK Eğitim Merkezleri 2001 yılında “Her Ev Bir Atölye Olacak” sloganıyla hizmete başladı. ESMEK’in ana fikri vatandaşları genel eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilmek, meslek edinmelerini sağlamak, kişisel gelişimlerine katkı sunmak ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını tekrar canlandırmak olarak açıklansa bugün gelinen nokta itibariyle farklı bir konuma ulaştı.  Eğitim çalışmalarının yanı sıra düzenlenen sergiler, söyleşiler, konserler, geziler, eğitim çalışmaları ile toplumun her kesimine hitap eden ESMEK, çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi haline de geldi. 2001 yılından bu yana gerek Halk Eğitim Merkezleri gerek üniversiteler gerekse STK (Sivil Toplum Kuruluşları) desteği ile birçok kurs açıldı. 2020 yılı sonu itibariyle 1000’e yakın gönüllü öğretmen destek verdi. ESMEK ve bağlı merkezlerden 250 bine yakın Eskişehirli eğitim ve etkinliklerden faydalanırken 6 merkezde el sanatları ve beceri kursları, enstrüman ve müzik kursları, bilişim teknolojileri kursları, yabancı dil kursları, kişisel gelişim kursları, eğitime destek kursları, mesleki ve teknik kurslar ve çocuklar için yaz okulu adı altında 172 branşta eğitim verilerek çok önemli bir başarıya imza atıldı. ESMEK’in gücü ESMEK’in özeti; “Eskişehirlilerin artan ilgisi, desteği, güveni ve sevgisidir…”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol