banner112
banner105

“Ahmet Başkanın kültür gezileriyle Eskişehir’deki insanları Ankara, Çanakkale, Konya ve İstanbul’a götürmesi son derece güzel bir olay.  Ahmet Ataç’ta bu görevi başarıyla yerine getiriyor. Ahmet Başkan sağ olsun. Eskişehirlilerle ilgileniyor. Kendi bölgesiyle ilgileniyor. Başarılı belediye başkanımız. O’nun tabi halka yakın olması bizi çok mutlu ediyor. Eskişehirlileri kültür turları kapsamında Ankara’ya, İstanbul’a Çanakkale’ye götürmek onları kentlerle tanıştırmak bir anlamda belediye başkanlarımızın bir görevi. Ataç bu konuda tüm Türkiye’ye örnek oldu. CHP olarak ülkemizde Ahmet Başkanları çoğaltacağız.” Yukarıdaki bu sözleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dört buçuk yıl önce (8 Haziran 2016) bana söylemişti.  Kılıçdaroğlu, İstanbul Fatih Camisinde şehit cenazesinde kendisine mermi atılarak, yapılan tehdit sonrasında Ankara’ya dönüşünde TBMM’deki odasında bu olayla ilgili ilk bana konuşmuştu. Olay sonrasında yaptığım röportajda Ahmet Ataç ile ilgili yukarıdaki övgü dolu sözleri de söylemişti. Kılıçdaroğlu dediğini bu konuşmadan yaklaşık üç yıl sonra yaptı.  CHP 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Adana, Mersin, Antalya gibi büyükşehirleri kazandı. Ardahan, Artvin, Bolu, Bilecik ve Kırşehir’i de AK Parti’nin elinden aldı. Türkiye’nin en büyük nüfusa sahip altı büyükşehirden beşini CHP’nin kazanması AK Parti’de moralleri bozdu. Bu seçimde CHP belediye başkan sayısını arttırdı. CHP 31 Mart 2019’da kazandığı belediyeleri tekrar kaybetmek istemiyor ve bunlarına yenilerini eklemek istiyorsa; seçilen başkanlara kendilerini Eskişehir ve Tepebaşı’nı örnek almalarını söylemeli.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, AK Parti iktidarının en güçlü olduğu dönemde bile seçim kaybetmedi. Beş defa üst üste belediye başkanı seçildi. Ahmet Ataç‘ta dört defa seçim kazandı. Her ikisi de son yapılan seçimleri çok rahat şekilde kazandılar. Çünkü her ikisi de belediye de siyaset yapmadı. İnsanları ötekileştirmedi. CHP kongrelerinde akraba delegeleri tavlamakla değil, halka hizmetle meşgul oldular. Yaptıkları hizmetler, büyük vizyonları ve Eskişehir sevgileriyle her siyasi görüşten insanların gönüllerine girdiler. Birileri son seçimde çok büyük paralar harcayarak, kıl payı seçimi kazanırken; onlar çok cüzi bütçeleriyle girdikleri seçimleri açık farkla aldılar. Çünkü her ikisi de kadirşinast Eskişehir halkının kente gönülden hizmet edenlerin hakkını teslim edeceğini çok iyi biliyorlardı. Bu konuda her zaman olduğu gibi yine yanılmadılar. Veya hemşerileri onları yanıltmadı…

////////////////////////////////////

NOSTALJİ

Cindoruk Eskişehir’de
Parti Binasını Açıyor


Yıl: 1997 Demokrat Türkiye Partisi (DTP) Eskişehir İl binası açılıyor. 23 yıl önceki tarihi fotoğrafta DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, partinin güçlü isimleri merhum İsmet Sezgin, merhum Necdet Menzir, Süleyman Demirel yasaklı olduğu dönemde; DYP’nin Kurucu Genel Başkanlığını yapan Yıldırım Avcı, DYP eski Milletvekili Barlas Doğu, DTP Kurucu İl Başkanı Orhan Kesikoğlu, DTP Merkez İlçe Başkanı Yetkin Tetik dikkat çekiyor. ‘Şemsiye amblemli’ DTP kurulduktan 6 ay sonra Temmuz 1997'de Mesut Yılmaz'ın başkanlığında kurulan 55. Hükümet'te ANAP ve DSP ile beraber koalisyon ortaklarından biri oldu. ANASOL-D Hükümetinde Sezgin Milli Savunma, Menzir Ulaştırma Bakanı oldu.

////////////////////////////////////

CUMARTESİ HİKAYESİ

Gerçek Sevgi Yapıldığı Halde Bilinmeyen Şeydedir

“Bebeğimi görebilir miyim” dedi yeni anne. Kucağına yumuşak bir bohça verildi ve mutlu anne bebeğinin minik yüzünü görmek için kundağı açtı ve şaşkınlıktan adeta nutku tutuldu! Anne ve bebeğini seyreden doktor hızla arkasını döndü ve camdan bakmaya başladı. Bebeğin kulakları yoktu...


İLK HAYAL KIRIKLIĞI
Muayenelerde bebeğin duyma yetisinin etkilenmediği sadece görünüşü bozan bir kulak yoksunluğu olduğu anlaşıldı. Aradan yıllar geçti çocuk büyüdü ve okula başladı. Bir gün okul dönüşü eve koşarak geldi ve kendisini annesinin kollarına attı. Hıçkırıyordu. Bu onun yaşadığı ilk büyük hayal kırıklığıydı; ağlayarak “Büyük bir çocuk bana ucube” dedi. Küçük çocuk bu kadersizliğiyle büyüdü.


“HİÇBİR ŞEY YAPILAMAZ MI?”
Arkadaşları tarafından seviliyordu ve oldukça da başarılı bir öğrenciydi. Sınıf başkanı bile olabilirdi; eğer insanların arasına karışmış olsaydı. Annesi her zaman ona “Genç insanların arasına karışmalısın” diyordu. Ancak aynı zamana yüreğinde derin bir acıma ve şefkat hissediyordu. Delikanlının babası aile doktoruyla oğlunun sorunu ile ilgili görüştü; “Hiçbir şey yapılamaz mı?” diye sordu. Doktor “Eğer bir çift kulak bulunabilirse organ nakli yapılabilir” dedi.


BU BİR SIR
Böylece genç bir adam için kulaklarını feda edecek birisi aranmaya başlandı. İki yıl geçti. Bir gün babası “Hastaneye gidiyorsun oğlum annen ve ben sana kulaklarını verecek birini bulduk. Ancak unutma bu bir sır” dedi. Operasyon çok başarılı geçti ve adeta yeni bir insan yaratıldı. Yeni görünümüyle psikolojisi de düzelen genç okulda ve sosyal hayatında büyük başarılar elde etti. Daha sonra evlendi ve diplomat oldu.Yıllar geçmişti bir gün babasına gidip sordu: “Bilmek zorundayım bana bu kadar iyilik yapan kişi kim? Ben o insan için hiçbir şey yapamadım.” “Bir şey yapabileceğini sanmıyorum” dedi babası “Fakat anlaşma kesin şu anda öğrenemezsin henüz değil…” Bu derin sır yıllar boyunca gizlendi.


GERÇEK MUTLULUK
Ancak bir gün açığa çıkma zamanı geldi. Hayatının en karanlık günlerinden birinde annesinin cenazesi başında babasıyla birlikte bekliyordu. Babası yavaşça annesinin başına elini uzattı; kızıl kahverengi saçlarını eliyle geriye doğru itti; annesinin kulakları yoktu. “Annen hiçbir zaman saçını kestirmek zorunda kalmadığı için çok mutlu oldu” diye fısıldadı babası. ‘Ve hiç kimse annenin daha az güzel olduğunu düşünmedi değil mi?’ Gerçek güzellik fiziksel görünüşe bağlı değildir. Ancak kalptedir! Gerçek mutluluk gördüğün şeyde değil asıl görünmeyen yerdedir. Gerçek sevgi yapıldığı bilinen şeyde değil yapıldığı halde bilinmeyen şeydedir!

////////////////////////////////////

FOTO ŞAKA

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt: Hocam niye siz ve Ataç girdiğiniz seçimleri rahat alıyor da ben niye hep güç bela kazanıyorum?

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: Kazımcığım, Odunpazarı bölgesindeki seçmenlerin oğullarını, kızlarını gelinlerini,  damatlarını CHP delegesi yazamadığın için olabilir mi?

////////////////////////////////////

////////////////////////////////////

UNUTULMAZ REPLİKLER

‘Gökdelenler şehrin mezar taşlarıdır’ Bana Masal Anlatma

////////////////////////////////////

ÇİVİ

“Rüyalarınızı gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.” Muhammed Ali Clay

////////////////////////////////////

FIKRA

Eski Müşteri

Bir Kadın papağan almak istiyormuş. Gitmiş pazardan almış ama satıcı demiş ki "Abla yalnız, bu papağan genelevde yetişmiş ağzı çok bozuk, almak istiyor musun?" Kadın ‘evet’ diyerek almış. Eve gitmiş. Papağan; "Oooo yeni mekan, yeni patron" demiş. Kadın aldırmamış. Kadının iki kızı gelmiş eve. Papağan. "Oooo yeni mekan, yeni patron, yeni kızlar" demiş. Kadın biraz bozulmuş. Daha sonra kadının kocası eve gelmiş. Papağan. "Oooo yeni mekan, yeni patron, yeni kızlar, değişmeyen eski müşteri hoş geldin Mehmet abi.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol